.

آموزش ICDLآموزش برنامه‌‌نویسیآموزش بورس
آموزش اکسل Excelآموزش طراحی سایتآموزش ریاضی عمومی
آموزش آفیس Officeآموزش ساخت بازی موبایلآموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتیآموزش برنامه‌‌نویسی اندرویدآموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کارآموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محورآموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجیآموزش راه‌اندازی و مدیریت سایتآموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازیآموزش طراحی و گرافیک کامپیوتریآموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی
.

معرفی رشته های دانشگاهی

معرفی رشته طراحی صنعتی

طراحی صنعتی که اکنون در دانشگاهها موجود است، مورد توجه ایران و سایر جهان قرار گرفته است. نیاز به تربیت طراحان صنعتی از زمانی احساس شد که پیشرفت روز افزون فن آوری، اجازه تولید انبوه وسایل و لوازم مورد نیاز انسان را برای زندگی، آسان و امکان پذیر ساخت.
پیش از این، هنرمند یا صنعتگر، برای ساخت اشیای مورد نیاز خود مجبور به، به کارگیری شیوه های سنتی یعنی تک سازی با دست بود، اما با افزایش جمعیت و پیدایش خواسته های جدید، روشهای قدیمی دیگر کافی به نظر نمی رسید، از این رو، رشته طراحی صنعتی به عنوان پل میان هنر و صنعت، با هدف تربیت متخصصان کارآمد به وجود آمد، تا در زمینه های مختلف طراحی اشیا و قطعات مورد نیاز جامعه به فعالیت بپردازد.
طراحی صنعتی، نمونه های مورد نظر را در هر زمینه ای با استفاده از روشهای جدید و سنتی تهیه و آن را در اختیار سازندگان قرار می دهد و آنگاه هزاران نمونه از طرح، ساخته شده و به بازار عرضه می شود.
رونق روزافزون این روش تولید و روی آوردن هرچه بیشتر به تولیدات ماشینی به علت ارزانی و در دسترس بودن آنها توجه بیش از پیش را به رشته طراحی و اهمیت آن در اقتصاد و صنعت، معطوف نموده است.
رشته طراحی صنعتی، رشته ای است که ترکیب از هنر و صنعت می باشد و جای آن – برخلاف افراد غیر متخصص که فکر می کنند در دانشکده فنی است – در دانشکده هنری است؛ چرا که مؤسسان این رشته، افرادی مثل معماران و نقاشان بودند و با توجه به انقلاب صنعتی و مشکلاتی که پیش آمد و با از بین رفتن روح هنری در محصولات فرهنگی، آنها یک رشته رابط میان هنر و صنعت ایجاد کردند، که بعدها اسم رشته طراحی صنعتی را به خود گرفت.
این رشته، در دنیا قدمتی به اندازه یک قرن دارد و هرچه که می گذرد شاخه های تخصصی تر و گرایشهای مختلفی به آن اضافه می شود، از نتایج و کارهایی که در این رشته انجام شده، می توانیم از یک سوزن تهگرد ساده و یا خودکار نام ببریم تا یک هواپیما؛ و یا در حال حاضر در گرایشهای مختلف، می توان به طراحی یک صفحه اینترنت اشاره کرد.
در ایران، بعد از انقلاب فرهنگی، این رشته در سال ۶۲ به صورت کامل، راه اندازی شد و با توجه به اینکه صنعت ما به عنوان یک صنعت پویایی که بتواند خودش محصولاتش را طراحی کند، نیست، طراحی صنعتی هم به تبع رشته هایی که کار فرهنگی می کنند در این صنعت، کم کم جای خودش را باز می کند و هم اکنون فارغ التحصیلان این رشته در جاهایی مثل خودروسازی، لوازم منزل و شهرداری و لوازم کمک آموزشی مشغول به کار هستند.
دانشجویان طراحی صنعتی به دلیل اهمیت و ارزش این رشته، گستره ای از این دروس را در دوره تحصیل، می گذرانند و از یک نگاه کلی، واحدها و دروس این رشته به ۴ دسته تقسیم می شوند:
الف) دروسی که در رده مبانی طراحی و طراحی صنعتی اطلاعاتی را به دانشجویان می دهد و پایه اولیه علمی آنها را پی ریزی می کند.
ب) دروسی نظری که در زمینه تکنولوژی و روشهای علمی که برای طراحان صنعتی مورد نیاز است، می باشد. این واحدها همچون، ریاضیات، فیزیک و یا آشنایی با مواد و مصالح می باشد.
ج) دروس تخصصی که شامل دروسی است که دانشجویان در مسائل مربوط به طراحی صنعتی می بایست یاد بگیرند. از این دروس می توان به «سمینار در انقلاب صنعتی روز» اشاره کرد.
د) دروس مقطعی، نظری و عملی به منظور آموزش تکنیک نمایش ایده، مثل نمایش با وسیله گرافیکی، ماکت سازی و… .
طراحی صنعتی به صورت زوایای خشک و مکانیزه بررسی می شود و در واقع طراحی صنعتی پیکره های زیبایی را ایجاد می کند و هم اکنون ما در زندگی روزمره از طراحی صنعتی استفاده می کنیم.
کسانی که می خواهند این رشته را به عنوان رشته تحصیلی در آینده انتخاب کنند، می بایست ذهنی خلاق داشته باشند و از مشکلات نترسند و می توانند با ابزار و مصالح و ایده هایی که در ذهنشان است، مشکلی را حل کنند، که مهمترین پیش نیاز این رشته است.
خود به خود این رشته و موارد درسی که در آن هست در صورتی که ذهن خلاق وجود داشته باشد، این خلاقیت را پیشرفته می کند. افرادی که می خواهند این رشته را انتخاب کنند می بایست در زمینه های هنری فعالیت داشته باشند و همچنین در زمینه های فنی نیز سر رشته داشته باشند. اینها همه برای پیشرفت و ترقی در این رشته، می تواند پله های پرش باشد.
دانش آموختگان رشته طراحی صنعتی، می توانند برای طراحی انواع تولیدات صنعتی در مراسمی همچون سرپرست، هماهنگ کننده و یا مشاور، به فعالیت بپردازند و در کارخانه های تولیدی، طراحی اشیا نیز بر عهده این اشخاص می باشد. این افراد به خاطر انجام کارهای اولیه به سهولت قادرند تا در مراکز صنعتی کشور جذب شوند و با استفاده از روشهای ایجاد شده به فن آوری تولید بپردازند.
طراحان صنعتی در بخشهای عملی و در ساخت لوازم لابراتوارها و آزمایشگاههای طبی نیز نقش مهمی دارند. این دانش آموختگان در طراحی صنعتی بر معادن داخلی نیز می توانند، فعالیت داشته باشند.
[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
آموزش ICDLآموزش برنامه‌‌نویسیآموزش بورس
آموزش اکسل Excelآموزش طراحی سایتآموزش ریاضی عمومی
آموزش آفیس Officeآموزش ساخت بازی موبایلآموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتیآموزش برنامه‌‌نویسی اندرویدآموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کارآموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محورآموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجیآموزش راه‌اندازی و مدیریت سایتآموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازیآموزش طراحی و گرافیک کامپیوتریآموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =