مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

سهم ناچیز صنعت از پایان نامه های دانشجویی

0

تعداد پایان نامه های مورد حمایت مالی صنایع و دستگاه های اجرایی و همچنین پایان نامه های مرتبط با صنعت در ۶ سال گذشته اعلام شد.

به گزارش جزوه ها دات کام ؛ شرط توسعه پایدار در تمامی عرصه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی استفاده از توان علمی صاحبان اندیشه و تلاش است؛در همین راستا یکی از اقدامات مهم و اساسی، فراهم کردن ارتباط تنگاتنگ بین مراکز آموزش عالی و دانشگاهی با دستگاه های اجرایی، سازمان های دولتی و خصوصی و صنایع است.

یکی از مزایای ارتباط مناسب دانشگاه با صنعت، سوق دادن مطالعات تحقیقات دانشجویی و همچنین پایان نامه در جهت نیازهای دستگاه های اجرایی است. در سال های گذشته سازمان ها و دستگاه های اجرایی اولویت های پژوهشی خود را در فراخوانی به دانشگاه ها اعلام می کنند و دانشجویان از میان ده ها عنوان پژوهشی می توانند موضوع مورد نظر خود را با حمایت دستگاه مربوطه انتخاب کنند؛ روال به این صورت است که فرایند بررسی و تصویب پروپوزال و همچنین شرط حمایت مالی از پایان نامه ها نیز اعلام می شود.

در همین رابطه در جداول زیر تعداد پایان نامه های مورد حمایت صنایع یا دستگاه های اجرایی و همچنین تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه از سال های ۹۲ تا ۹۷ به نمایش درآمده است.

تعداد پایان نامه های مورد حمایت مالی صنایع و دستگاه های اجرایی

سال تعداد پایان نامه های مورد حمایت
۱۳۹۲ ۷۵۱
۱۳۹۳ ۷۹۰
۱۳۹۴ ۱۱۷۰
۱۳۹۵ ۱۲۱۱
۱۳۹۶ ۱۳۸۲
۱۳۹۷ ۹۰۲

براساس آمار مندرج در جدول بالا، در حالی تعداد پایان نامه مورد حمایت از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ سیر صعودی داشته که در سال ۹۷ به یکباره تعداد پایان نامه ها از ۱۳۸۲ مورد به ۹۰۲ پایان نامه کاهش یافته است.

تعداد پایان نامه های تحصیلات تکمیلی مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه

سال تعداد پایان نامه های مرتبط با صنعت
۱۳۹۲ ۵۵۹
۱۳۹۳ ۵۸۹
۱۳۹۴ ۶۵۰
۱۳۹۵ ۶۲۹
۱۳۹۶ ۶۵۷
۱۳۹۷ ۱۵۴۸

جدول بالا اما نشان می دهد تعداد پایان نامه های تحصیلات تکمیلی مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت در ۶ سال گذشته با سیر صعودی مواجه بوده است (به جز سال ۹۵ که نسبت به ۹۴، تعداد پایان نامه های مورد حمایت ۲۱ مورد افزایش یافته است). همچنین تعداد پایان نامه ها در سال ۹۷ نسبت به ۹۶، با رشد ۸۹۱ موردی رو به رو بوده که قابل توجه است.

در جداول زیر درصد نسبت تعداد پایان نامه های مورد حمایت مالی صنایع یا دستگاه های اجرایی به تعداد کل پایان نامه های تحصیلات تکمیلی و همچنین درصد نسبت تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها به تعداد کل پایان نامه های تحصیلات تکمیلی مشخص شده است.

درصد نسبت تعداد پایان نامه های مورد حمایت مالی صنایع یا دستگاه های اجرایی به تعداد کل پایان نامه های تحصیلات تکمیلی

سال درصد تعداد پایان نامه های مورد حمایت به کل پایان نامه ها
۱۳۹۲ ۱ درصد
۱۳۹۳ ۱ درصد
۱۳۹۴ ۱ درصد
۱۳۹۵ ۲ درصد
۱۳۹۶ ۳ درصد
۱۳۹۷ ۲ و نیم درصد

میزان درصدهای اعلام شده در جدول مذکور نشان از آن دارد که تعداد پایان نامه های مورد حمایت نسبت به تعداد کل پایان نامه های تحصیلات تکمیلی، اندک است. در سال های ۹۲، ۹۳ و ۹۴ این نسبت یکسان و یک درصد بوده اما آمارها از سال ۹۵ تا ۹۷ سیر صعودی را نشان می دهد؛ به طوری که سال ۹۵، ۲ درصد، ۹۶، ۳ درصد، ۹۷، ۲ و نیم درصد بوده است.

درصد نسبت تعداد پایان نامه های مرتبط با قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها به تعداد کل پایان نامه های تحصیلات تکمیلی

سال درصد تعداد پایان نامه های مرتبط با صنعت به کل پایان نامه ها
۱۳۹۲ ۷ دهم درصد
۱۳۹۳ ۷ دهم درصد
۱۳۹۴ ۸ دهم درصد
۱۳۹۵ ۱ درصد
۱۳۹۶ یک و دو دهم درصد
۱۳۹۷ چهار و دو دهم درصد

آمارهای اعلام شده اما نشان می دهد که درصد تعداد پایان نامه مرتبط با صنعت به تعداد کل پایان نامه های تحصیلات تکمیلی در سال های ۹۲، ۹۳ و ۹۴ حتی به یک درصد هم نرسیده اما پس از آن یعنی در سال های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ این روند رو به افزایش بوده است؛ به طوری که تعداد پایان نامه های مرتبط با صنعت در سال ۹۷، با یک جهش ۳ درصدی از یک و دو دهم به چهار و دو دهم افزایش یافته است. البته همین تعداد در مقایسه با کل پایان نامه ها همچنان ناچیز است و نشان از آن دارد که همچنان با مشکل کاربردی بودن پایان نامه ها مواجه هستیم.

[تعداد: ۱   میانگین: ۳/۵]
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات