آموزش دروس مهندسی برق آموزش دروس مهندسی عمران آموزش دروس مهندسی کامپیوتر
آموزش دروس مهندسی معماری آموزش دروس مهندسی شیمی آموزش دروس مهندسی صنایع
آموزش دروس مهندسی مکانیک آموزش دروس مهندسی مخابرات آموزش دروس مهندسی قدرت
آموزش دروس مهندسی کنترل آموزش دروس مهندسی مواد آموزش دروس مهندسی پزشکی
آموزش دروس مهندسی کشاورزی آموزش دروس رشته فیزیک آموزش دروس رشته مدیریت
آموزش دروس رشته حسابداری آموزش دروس زیست شناسی آموزش دروس علوم اقتصادی
آموزش ریاضیات دانشگاهی ● آموزش های رایگان آموزش دروس مشترک دانشگاهی
زندگی نامه دانشمندان ایران و جهان

زندگینامه فلورانس نایتینگل

فلورانس نایتینگل مشهور به بانویچراغ به دست و بنیانگذار پرستارینوین است.

پدرش ویلیام ادوارد شور یکیاز اعضایاشراف زاده دربار به شمار می‌رفت و فلورانس کوچک، در یک خانه بزرگ و راحت دوران کودکیخود را گذراند. در نامه‌هایمحرمانه‌ایکه از او یافت شده نوشته : «از کودکیبرایخدمت به بیماران و بی‌پناهان الهاماتیاز سویخداوند به قلبم می‌رسید». هرچند در رشته پرستاریتحصیل نکرد اما علاقه زیادیبه درمان بیماران داشت. در سال‪ ۱۸۵۳ که جنگ میان ترکیه و روسیه آغاز شد، فرانسه و انگلیس به یاریترکیه شتافتند و سربازان خود را به جنگ اعزام کردند.

در آن زمان تیتر روزنامه‌هایتایمز لندن خبر از جنگ و توصیف اوضاع وخیم بیمارستان هاینظامیانگلیس را می‌داد. در این گزارش ها آمده بود تنها ‪ ۲۰پرستار در جبهه‌ها فعالیت می‌کنند، بیمارستانیوجود ندارد و حتیباند برایپانسمان هم نیست.

با انتشار این گزارش‌هایجنجال برانگیز، فلورانس از وزیر جنگ انگلیس درخواست وسایل و امکانات بهداشتیکرد و سپس با همراهی‪ ۳۴ پرستار زن با شجاعت تمام پا به اعماق خاک ترکیه گذاشت و به یاریمجروحان شتافت. شبها با فانوسیکوچک در راهروها و اتاقهایمجروحان آهسته راه می‌رفت، سربازان با دیدن او احساس آرامش می‌کردند. برایآنان نامه می‌نوشت، اخبارجنگ را بیان می‌کرد و همدم مهربانیبرایمجروحان جنگیبود. فلورانس با چهره‌ایآرام ‌بخش برایاینکه سربازان دست از میگساریبردارند، اتاقیبرایمطالعه و بازی‌هایسالم آنان راه ‌انداخت.

او بر اثر کار مداوم و همدمیبا بیماران دچار تب وحشتناکیشبیه تیفوس یا مالاریا شد که در آن هنگام قربانیان زیادیرا به کام مرگ کشانده بود و فلورانس نیز بر اثر این بیماریبشدت ضعیف شد. جنگ پایان یافت و او به لندن بازگشت. هرچند می‌خواست گمنام بماند اما نامش به‌عنوان فرشته سر زبان ها بود ولیبرایاینکه خود را از چشم دیگران دور نگه دارد، بگونه‌ایخود را پنهان کرد که گوییمرده است.

پیشنهاد می کنیم :  زندگی‌نامه نیک وی آچیچ (مرد بدون دست و پا) + عکس

فلورانس همراه  ویلیام فار یک پزشک نظامیو فرد نیکوکاریبه مدت ‪۲۰ سال برایبهبود وضعیت بیمارستان ها و نظام آموزشیپرستاران تلاش کردند. این پرستار جنگیکه چندین کتاب درباره مراقبت‌هایپرستارینوشت معتقد بود بیمار به هوایسالم، نور، گرما، پاکیزگی، استراحت و غذایخوب نیاز دارد.

نایتینگل، نخستین مدرسه عالیآموزش پرستاریرا سال۱۸۶۰ در بیمارستان سن توماس  لندن راه‌اندازیو مدیریت کرد. هرچند سلامت جسمانیاو تحلیل رفته بود اما شهرتش از لندن به آمریکا و هند نیز رسید بگونه‌ایکه یک معمار و تاجر لیورپولیبه ‌نام ویلیام راتبون در سال‪ ۱۸۶۰ مبلغ زیادیدر اختیار فلورانس گذاشت تا یک بیمارستان بسازد.

بیمارستان هاییکه او ساخت مطابق استاندارد و الگویبهداشتیبود و طبقات مختلف آن به بخش‌هایویژه‌ایمثل زنان و زایمان، روان، کودکان و جراحیاختصاص داشت. چند سال کار مداوم و سخت پس از جنگ، توان او را بسیار تضعیف کرد بگونه‌ایکه در آخرین سال هایعمر نابینا شد و نمی‌توانست مانند گذشته به وظایف خود عمل کند تا اینکه در ‪ ۱۳آگوست۱۹۱۰ در لندن چشم از جهان فرو بست.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
آموزش ICDL آموزش برنامه‌‌نویسی آموزش ریاضی عمومی ۱
آموزش اکسل Excel آموزش طراحی سایت آموزش ریاضی عمومی ۲
آموزش آفیس Office آموزش ساخت بازی موبایل آموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتی آموزش برنامه‌‌نویسی اندروید آموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کار آموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محور آموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجی آموزش راه‌اندازی و مدیریت سایت آموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازی آموزش طراحی و گرافیک کامپیوتری آموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 2 =

بستن