.

آموزش دروس مهندسی برقآموزش دروس مهندسی عمرانآموزش دروس مهندسی کامپیوتر
آموزش دروس مهندسی معماریآموزش دروس مهندسی شیمیآموزش دروس مهندسی صنایع
آموزش دروس مهندسی مکانیکآموزش دروس مهندسی مخابراتآموزش دروس مهندسی قدرت
آموزش دروس مهندسی کنترلآموزش دروس مهندسی موادآموزش دروس مهندسی پزشکی
آموزش دروس مهندسی کشاورزیآموزش دروس رشته فیزیکآموزش دروس رشته مدیریت
آموزش دروس رشته حسابداریآموزش دروس زیست شناسیآموزش بورس و تحلیل تکنیکال
آموزش ریاضیات دانشگاهی● آموزش های رایگانآموزش دروس مشترک دانشگاهی

 

زندگی نامه دانشمندان ایران و جهان

زندگینامه شریف ادریسی

أبو عبد الله محمد بن محمد ابن عبد الله بن إدریس الصقلییا الشریف الإدریسیدانشمند مسلمان و از جغرافیدانان بزرگ تاریخ و از موسسین این علم در سال ۴۹۳ هـ ق (۱۱۰۰م) در شهر سبته از شهرهایمغرب متولد شد.

هنگامیکه کودک خردسالیبود برایحفظ قرآن و آموزش لغت و فقه به مکتبخانه رفت، اما به علت علاقه‌یوافر به دیدن مظاهر طبیعت، قبل از اتمام دروسش، برایسفر به شهرهایمختلف آماده شد و دروس خود را در خلال مسافرت هاییکه انجام میداد تکمیل کرد. ادریسیتنها به علوم دینیاکتفا نکرد، بلکه در حین گذر از شهرها و مشاهده یمناظر، آنها را به تصویر میکشید.

سپس بر آن شد همانطوریکه از پرتغال و ایتالیا و سواحل فرانسه و انگلیس دیدن کرده است، قدم در راه سفریطولانیبگذارد طوریکه تمام سرزمین هایجهان اسلام را در بر گیرد. این مسافرت ها تأثیر بزرگیدر افزایش معلومات جغرافیاییاو داشت.

پس از سقوط حکومت اسلامیدر سیسیل بدست نورماندی‌ها، از آنجا که «راجر دوم» پادشاه وقت سیسیل دوستدار علم و دانش بود از ادریسیتقاضا کرد که در آنجا بماند و نقشه جهان را به تصویر بکشد که به «لوح الترسیم» معروف گشت.

ادریسیکتاب مشهورش «نزهه المشتاق فیاختراق الآفاق» را که حاویاطلاعات زیادیخاصتا در مورد غرب اروپا بود تألیف کرد که بین علمایشرق و غرب و جغرافیدانان آنروز با استقبال زیادیمواجه گشت. او برایتألیف این کتاب پانزده سال تلاش کرد و پس از اتمام آن در سال ۱۱۵۴م، آن را به راجر پادشاه سیسیل هدیه داد که اعجاب او را برانگیخت. دست‌نویس اصلیاین کتاب با ‌خط شریف ادریسیدر موزه ملیهامبورگ موجود است. این کتاب در غرب و اروپا به‌ نام کتاب راجر، پادشاه وقت سیسیل معروف است.

در ادامه و با درخواست شاه، ادریسیمشغول رسم نقشه جهان بر رویلوح نقره‌ایمستطیل شکل شد بطوریکه اسامیو اماکن بسیاریرا بر آن مشخص نمود. سپس برایبار سوم و برحسب درخواست شاه، اقدام به ساخت نمونه ایاز کره یزمین کرد و برایاین امر دستور داد تا دایره یبزرگیاز نقره یخالص ساخته شود و به کارگران محل دقیق اماکن و شهرها و دریاها و رودها و جنگلها و راه ها و فاصله‌یبین آن‌ها وخطوط استوا و نصف النهار و سایر نقاط جغرافیاییرا تعیین نمود تا موارد تعیین شده را بر این کره یبزرگ نقره ایترسیم کنند. بدین ترتیب برایاولین بار در طول تاریخ، کره جغرافیاییزمین با دقت بسیار بالا، توسط یک دانشمند مسلمان ساخته شد. متأسفانه کره ساخته شده توسط ادریسیدر معرض نابودیقرار گرفت و از آثارش فقط کتاب و اطلس ترسیمیاو باقیمانده است.

ادریسیاولین عالمیاست که به علم جغرافیا بصورت تخصصیپرداخت و در این علم از (بطلیموس) دانشمند یونانیقدیم پیشیگرفت و نظریه‌یاو را در مورد سرچشمه یرود نیل باطل ساخت. او تمام هم و غم خود را مصروف علم جغرافیا کرد و از جمله موفقیت هایاو در این زمینه، بنیان نهادن خطوط طول و عرض جغرافیاییبرایتشخیص دقیق محدوده یاماکن و مسافت ها می‌باشد و نقشه‌هاییدر مورد سرچشمه‌یرود نیل و دریاها و اقلیم‌هایدنیایقدیم بر جایگذاشت. همچنین او قبل از علمایغرب، قائل به کرویبودن زمین بود و کره‌ینقره‌ایرا بر اساس این عقیده ساخت.

او مقیاس تقریبیکره زمین را ۱۹۰۰میل معادل ۴۲۱۸۵ کیلومتر بیان کرد که این رقم بسیار به محیط حقیقیکره زمین (۴۰۰۶۸ کیلومتر) نزدیک است.

کشورهایمختلف معلوماتیرا که ادریسیدر آثار خود بیان داشته بود را نقل کرده و آن را در دانشگاه هایخود تدریس کردند و دانشمند اروپاییکونراد میللر نقشه کامل جهان را از نقشه یادریسیتخریج کرده و در سال ۱۹۳۸م بصورت رنگیبه چاپ رساند.

 

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
آموزش ICDLآموزش برنامه‌‌نویسیآموزش بورس
آموزش اکسل Excelآموزش طراحی سایتآموزش ریاضی عمومی
آموزش آفیس Officeآموزش ساخت بازی موبایلآموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتیآموزش برنامه‌‌نویسی اندرویدآموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کارآموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محورآموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجیآموزش راه‌اندازی و مدیریت سایتآموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازیآموزش طراحی و گرافیک کامپیوتریآموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =