.

آموزش ICDL آموزش برنامه‌‌نویسی آموزش بورس
آموزش اکسل Excel آموزش طراحی سایت آموزش ریاضی عمومی
آموزش آفیس Office آموزش ساخت بازی موبایل آموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتی آموزش برنامه‌‌نویسی اندروید آموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کار آموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محور آموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجی آموزش راه‌اندازی و مدیریت سایت آموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازی آموزش طراحی و گرافیک کامپیوتری آموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی
.

مقاله رشته کامپیوتر

دانلود رایگان مقاله Free Hand

تعریف فری هند

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از همان لحظه اول ، کار با برنامه را شروع          می کنند ، ممکن است کمی گیج شوید . این راهنمای بصری اجرای سریع به شما کمک می کندتا بسیاری از ویژگی های مختلف را تشخیص دهید .

فری هند ، یکی از برنامه نگاره سازی چند کاره راینه ای می باشد . به تعبیری ساده ، فری هند یک برنامه ترسیمی برداری است که به شما امکان می دهد تا کارهای هنری مختلفی    (  نظیر ترسیم ها ، نمادینه ها ( logos )  و تصاویر ) را ایجاد کنید .

با استفاده از فری هند ، می توانید کارهای هنری پویش شده را از برنامه هایی نظیر Fireworks  ماکرومدیا یا فتوشاپ ادوب نیز اضافه نماییید . همین امر ، باعث میشود که این برنامه برای ایجاد آگهی ها ، جلدکتاب ها ، پوستر ها و غیره ، به یک برنامه طرح بندی بسیار عالی تبدیل شود . فری هند ، دارای یک ویژگی چند صحفه ای است که از طریق آن می توانید خبرنامه ها و اعلان ها را همانند نمایش های چند  صفحه ای ( اندازه این صفحات متفاوت است ) ایجاد کنید .

بالاخره فری هند از آخرین فناوری فلش استفاده می کند تا بتوانید یک کار هنری فری هندی را به پویانمایی ( انیمیشن ) تبدیل نمایید . فری هند ، امکان می دهد پرونده ها را در قالب هایی ذخیره کنید که مستقیماً به وب جهانی ( www ) ارسال می شوند .

 

دستور العمل ها

برای کارکردن با چنین کتابی دانستن اصطلاحاتی که من استفاده می کنم ، ضروری و مهم است . خصوصاً این که در  برخی از کتابها ، این اصطلاحات به اشتباه استفاده می شوند . بنابر این ، اصطلاحات استفاده شده در این کتاب و توضیحات مربوط به آنها را ذکر می کنیم تا مطالب را بهتر درک کنید .

Click ( کلیک کردن ) : این اصطلاح ، به فشار دادن و رها کردن دکمه ماوس درمکینتاش یا دکمه چپ ماوس در ویندوز اطلاق می شود .

Press ( فشار دادن ) : به معنای پایین نگه داشتن دکمه ماوس یا کلیدهای صفحه کلید می باشد .

Press and drag  ( فشار دادن و کشیدن ) : به مفهوم پایین نگه داشتن دکمه ماوس و حرکت دادن آن است . در فصل های بعدی ، من از اصطلاح کوتاه drag ( کشیدن ) استفاده کرده ام ، فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که هنگام کشیدن ماوس ، دکمه آن را فشار داده و در همان حالت ماوس را بکشید .

 

 

فرمان های منویی

فری هند ، دارای فرمان های منویی است که با اجرای آنها می توانید جعبه های محاوره ای را باز کنید، کار هنری را تغییر دهید و فرمان های خاصی را فراخوانی نمایید . این فرمان های منویی به شکل صخیم ( bold )  سیاهه شده اند . جهت معمولی انتخاب یک فرمان منویی به این شکل  است : Window  > Panels > style  این بدان معنا است که شما ابتدا بایدمنوی Window ، سپس زیر منوی Panels و در نهایت فرمان style را انتخاب کنید .

 

میانبر های صفحه کلید

اکثر فرمان های منویی فری هند ، دارای ۱۰ میانبر صفحه کلید هستند که به سرعت بخشیدن کار کمک می کنند . مثلاً ، به جای انتخاب گزینه New از منوی File با فشار دادن کلیدهای موجود در صفحه کلید ، راحت تر و سریع تر می توانید کار خود را انجام دهید .

 

آشنایی با میانبر های صفحه کلید

با وجود این که میانبر های صفحه کلید به کار شما سرعت می دهند ، ولی مجبور نیستید که از همان لحظه شروع ، آنها را به کار گیرید . در واقع با استفاده از این منوها ، مطالب بیشتری در مورد فری هند یاد می گیرید . هنگام جستجوی یک فرمان ، ممکن است با سایر فرمان های مورد نظر خود نیز برخورد نمایید .

پس از تسلط یافتن بر فری هند می توانید میانبرهای صفحه کلید را به مجموعه عامل های خود اضافه کنید .

مثلاً اگر تعداد کارهای تلفیقی شما بسیار زیاد باشد، ممکن است بخواهید از میانبر فرمان Blend استفاده کنید. سپس هر موقع نیاز به ایجاد  یک تلفیق داشتید  از منوی blend استفاده نمایید .

 

نماهای عنصر روی پرده ( صفحه نمایش )

ممکن است ظاهر برخی از عناصر روی پرده ( نظیر نوار ابزارها ) در این کتاب با تنظیمات شما فرق داشته باشد . به همین دلیل من آن تختانه ها را تغییر داده ام تا راحت تر خوانده شوند .

 

فری هند وسکوی تقابلی

یکی از بهترین ویژگی های فری هند ، این است که در هر دو سکوی ( Platform )  ویندوز و مکینتاش تقریباً یکسان اجرا می شود . در واقع ، با نگاه اول مشکل می توانید تشخیص دهید که روی کدام سکو کار می کنید . به هر حال تفاوت های بسیاری بین این سکوها وجود دارند که لازم است برخی موارد را  به خاطر داشته باشید .

 

کلیدهای اصلاح گر

همیشه کلیدهای اصلاح گر ، اول با کلید مکینتاش و سپس با کلید ویندوز سیاهه می شوند . بنابر این دستور العمل نگاه داشتن کلید Command / Ctrl  در حین کشیدن ماوس ، بدین معنا است که شما باید کلید Command را در سکوی مکینتاش با کلید Ctrl  را در سکوی ویندوز نگاه دارید.

به طور کلی ، کلید Command در مکینتاش ( که  گاهی اوقات کلید Apple نیز نامیده می شود) با کلید Ctrl  در ویندوز متناظر است .کلید Option در مکینتاش نیز با کلید Alt در ویندوز تناظر دارد . توجه داشته باشید که کلید Control  در مکینتاش ، همیشه با همین املاء سیاهه می گردد، این کلید در ویندوز به صورت Ctrl دیده می شود .

 

ویژگی های خاص سکو

اغلب مواقع ، به دلیل این که تفاوت بسیار زیادی بین رویه ها وجود دارد ، لازم است که به طور جداگانه نوشته شوند . گاهی اوقات ، ویژگی های مزبور فقط در یک سکو وجود دارند . سپس این ویژگی ها در سکوی مربوط به خود برچسب دار می شوند .

 

Mac Os X  

فری هند ماکرومدیا ، یکی از اولین برنامه های کاربردی است که از سیستم عامل جدید      (۱۰)

Mac Os X استفاده می کند . اگر شما فری هند را در رایانه ای اجرا می کنید که از سیستم عامل os X  استفاده می کند، متوجه می شوید که این رابطه ، بسیار متفاوت است .این گونه تفاوت ها قابل رفع هستند . موردی وجود ندارد که فری هند اجرا شده در os X بتواند آن را انجام دهد ، ولی os 9 مکینتاش یا ویندوز قابل اجرا نباشد .

 

یادگیری فری هند

در برنامه ای به وسعت فری هند ، ویژگی های بسیاری وجود دارد که شاید هرگز از آنها استفاده نکنید . مثلاً اگر شما یک تصویرگر باشید‌، شاید هرگز به هیچ یک از ویژگی های طرح بندی یا متنی فری هندنیازی نداشته باشید ، یا این که ضرورتی برای ایجاد ترسیم های آماری یا نگاره ها وجود نداشته باشد و اگر شما فقط کار چاپ انجام می دهید ، لازم نیست که پویانمایی های وب را صادر کنید. دراین مورد نگران نباشید . باور کردن این امر مشکل است . ولی حتی کارشناسان فری هند هم از همه ویژگی های آن استفاده نمی کنند .

فصل یک

 

اصول فری هند

این مساله ، در مورد یادگیری یک برنامه نگاره سازی رایانه ای نیز صدق می کند . هرقدر هم که برای یادگیری فری هند ماکرومد یا شتاب داشته باشید ، قبل از پرداختن به موضوعات سرگرم کننده ، باید چند اصل را یاد بگیرید .

در این فصل به بررسی این اصول می پردازیم . تختانه های روی صفحه نمایش ، نوار ابزارها ، منوها و عناصر پنجره ای از جمله این اصول هستند و اگر وسوسه می شوید که به سراغ موضوعات جالب سایر فصل ها بروید ، توصیه می شود این کار را نکنید و مطالب این فصل را کامل بخوانید .

 

 برپایی  ( set up ) فری هند

لازم است اطمینان یابید ، رایانه شما حداقل سخت افزار و الزامات سیستم را که برای اجرای صحیح فری هند ضروری هستند ، دارا می باشد . سپس می توانید فری هند را نصب و اجرا کنید .

 

 

الزامات سیستم ( در ویندوز )

 • پردازنده پنتیوم اینتل یا سیستم همتراز با آن که ویندوزهای ۹۸ ، ۲۰۰۰ Nt (4) یا ME میکروسافت را اجرا کند .
 • RAM کافی برای مواجه شدن با الزامات سیستم عامل ، به اضافه ۶۴ مگابایت حافظه کاربردی .
 • ۷۰ مگابایت فضای موجود برای قرص سخت .
 • یک گردونه CD – ROM ( drive ) .
 • مبصر ( مانیتور ) رنگی با وضوح پیکسلی ۸۰۰ در ۶۰۰ و صفحه نمایش ۲۵۶ رنگ ( ۱۰۲۴ × ۷۶۸ و میلیون ها رنگ )
 • Adob Type Manager ( نگارش ۴ ) یا نگارش بعدی که دارای حرفنماهای ( فونتهای ) Type  ۱  ( پیشنهادی ) می باشد .
 • یک چاپگر سازگار با Post Script Level 2 یا سطح بعدی .

 

 بررسی حافظه در ( محیط ویندوز )

گزینه System Properties  را از فهرست Control Panels  انتخاب نمایید تا بتوانید میزان حافظه نصب شده و حافظه موجود را مشاهده کنید .

بررسی فضای قرص سخت ( در ویندوز ) :

 1. شمایل My Computer را در رومیزی خود باز کنید .
 2. قرص سخت ( هارد دیسک ) که معمولاً باحرف C نام گذاری می شود را انتخاب نمایید . 
 3. برای باز کردن منوی مضمونی ( contextual menu ) با دکمه سمت راست ماوس کلیک کنید .
 4. گزینه Properties  را از منوی مزبور انتخاب نمایید تا جعبه محاوره ای Properties  که حاوی اطلاعات مربوط به قرص ( disk )  است باز شود .

 

الزامات سیستم ( در مکینتاش ) :

 • پردازنده Power PC که سیستم ۶/۸ ، ۱/۹ یا Os X را اجرا می کند .
 • RAM کافی برای مواجه شدن با الزامات سیستم عامل به اضافه ۳۲ مگابایت حافظه کاربردی .
 • ۷۰ مگابایت فضای موجود برای قرص سخت .
 • یک گردونه ( درایو ) CD – ROM .
 • یک مبصر ( مانیتور ) رنگی با وضوح پیکسلی ۸۰۰ در ۶۰۰ و صفحه نمایش ۲۵۶ رنگی ( ۷۶۸ × ۱۰۲۴ و میلیونها رنگ پیشنهادی ).

بررسی حافظه ( در مکینتاش )

 • گزینه About This Computer را از منوی Apple انتخاب نمایید تا بتوانید نوع سیستم عامل ، حافظه توکار ( پیش ساخته ) و میزان حافظه مجازی رامشاهده کنید .

بررسی فضای قرص سخت ( در مکینتاش )

۱ . قرص سخت ( هارد دیسک ) را انتخاب کنید .

۲ . فرمان File > Get Info > General Information  را انتخاب نمایید .

نصب فری هند ( در ویندوز )

۱ . قبل از نصب نرم افزار ، همه برنامه های حفاظت از ویروس را غیر فعال نموده و فهرست TEMP  را فعال کنید .

۲ . CD – ROM فری هند را در گردونه CD – ROM رایانه خود قرار دهید .

۳ . دستورالعمل های روی صفحه نمایش را انجام دهید .

نصب فری هند ( در مکینتاش )

۱ . همه الحاق های حفاظت از ویروس را غیر فعال نمایید .

۲ . CD – ROM فری هند را در گردونه CD – ROM خود قرار دهید .

۳ . پوشه Free Hand 10  را از CD – ROM باز نمایید .

۴ . روی شمایل Free Hand  ۱۰ Installer  دوبار کلیک کنید.

۵ . وقتی پرده نمایش نصب کننده فری هند ظاهر شد ،دستور العمل های روی صفحه نمایش را انجام  دهید .

۶ . پس از نصب ،رایانه را مجدداً راه اندازی کنید .

اجرای فری هند ( در ویندوز )

فرمان زیر را انتخاب کنید :

Start > Programs > Macromedia Free Hand  ۱۰ > Free Hand 10  برای دستیابی به سند ذخیره شده قبلی روی شمایل آن ، دو بار کلیک کنید . بدین ترتیب ، فری هند اجرا می شود و سند مربوط به آن مستقیماً در اختیار شما قرارمی گیرد .

اجرای فری هند ( در مکینتاش )

روی شمایلل کاربردی Free Hand  ۱۰  کلیک کنید . برای دستیابی به سند ذخیره شده قبلی فری هند ، روی شمایل آن کلیک نمایید تا فری هند اجرا شود و سند مربوطه مستقیماً در اختیار شما قرار گیرد .

شما می توانید از طریق منوی Start ویندوز فری هند را اجرا نمایید .

Macromedia Free Hand 10  Free Hand  ۱۰

عناصر روی صفحه نمایش

با اجرای فری هند می توانید عناصر مختلف روی صفحه نمایش که تختانه ها ( پانل ها ) ، بازرس ها ( inspectors) و نوار ابزار ها نامیده می شوند را مشاهده نمایید . این عناصر ، بر جنبه های مختلف برنامه مزبور نظارت دارند . شما می توانید آنها را باز یا بسته کنید ، تغییر اندازه دهید و برای هماهنگ شدن با روش های کاری خود عناصر را جابه جا نمایید .

زمان ترک برنامه ، فری هند طرح بندی عناصر روی صفحه نمایش را یاد آوری می کند . دفعه بعد که برنامه را باز می کنید ، تختانه ها در همان موقعیت قراردارند .

 

تختانه Layers  :

تختانه Layers (  با فرمان Window > Panel > Layers  امکان می دهد بر ترتیب نمایش موضوعات روی صفحه نمایش نظارت کنید .

تختانه Swatches

تختانه Swatches ( با فرمان Swatches Window > Panel >  در دسترس قرارمی گیرد )، به شما امکان می دهد رنگ ها را ذخیره نموده و آنها را به موضوعات اعمال کنید .

تختانه Color  Mixer

تختانه Color  Mixer (   Window > Panel > Color  Mixer ) به شما امکان می دهد رنگ ها را بر اساس چهار حالت مختلف CMYK , RGB , HLS  و انتخابگر ( SELECTOR ) رنگ سیستم تعریف کنید .

تختانه Tints

تختانه Tints ( با فرمان Tints Window > Panel >  ) ، نیز امکان می دهد که ته رنگ هایی از رنگ ها را ایجاد نموده و ‎آنها را به موضوعات اعمال کنید .

تختانه Styles

تختانه Styles ( که با فرمان Styles Window > Panel >  ) در دسترس قرار می گیرد ) به شما امکان می دهد تا نمای نگارها و متن را به عنوان سبک هایی ذخیره کنید تا به راحتی بتوانید آنهارا مجدداً به سایر موضوعات اعمال نمایید .

تختانه Halftones

تختانه Halftones ( با فرمان Halftones Window > Panel >  در دسترس قرار می گیرد ) برای تنظیم پرده های نمایشی که مختص موضوعاتی نظیر ته رنگ ها ، شیب ها ، تلفیق ها و تصاویر پویش شده هستند ، استفاده می شود .

تختانه Transform

تختانه Transform ( که از طریق اجرای فرمان    Window > Panel > Transfor در دسترس قرار می گیرد ) جابه جایی ، چرخاندن ، تغییر مقیاس ، کج کردن و نشان دادن موضوعات را به وسیله یک ورودی عددی برای شما امکان پذیر می کند .

تختانه Navigation    

تختانه Navigation  ( که از طریق اجرای فرمان Navigation  Window > Panel >دردسترس قرار می گیرد ) برای افزودن عناصر ناوبری ( navigational elements ) و فرمان های فلش به سندهای فری هند مورد استفاده قرار می گیرد .

تختانه Align

تختانه Align ( که همچنین با فرمان Align Window > Panel >  در دسترس قرار می گیرد ) برای همترازی یا توزیع موضوعات انتخاب شده در طرفین ، قسمت های بالا، پایین و مراکز آنها استفاده می شود .

تختانه Find & Replace Graphics  

تختانه Find & Replace Graphics  

( که از طریق اجرای فرمان

 Graphics Edit > Find & Replace >

در دسترس قرار می گیرد) برای تغییر دادن بسیاری از موضوعات موجود در یک سند استفاده می شود .

اگر چه تختانه مزبور دارای چندین زبانه است ، ولی نمی تواند با سایر تختانه های زبانه دار گروه بندی شود . همچنین نمی تواند دو زبانه این تختانه را در تختانه های مختلف ، از یکدیگر جدا کنید.

تختانه Find Text

تختانه Find Text  ( که در واقع پس از اجرای فرمان Edit > Find & Replace > Graphics  در دسترس قرار می گیرد ) برای تغییر کل متن یک سند استفاده می شود .

بازرس Obiect

بازرس Obiect ( با فرمان Obiect Window > Panel > ) به شما  امکان می دهد صفات خاصی را برای موضوعات انتخاب شده تعیین کنید .این صفات بسته به انتخاب موضوع تغییر می کند .

بازرس Fill

بازرس Fill ( با فرمان Fill Window > Panel > ) برای تنظیم نوع پرکننده اعمال شده به موضوعات استفاده می شود . هشت نوع پرکننده وجود دارند که شامل یک پرکننده رنگ اصلی و یک شیب می باشند که رنگ این شیب تغییر می کند .

بازرس Stroke

بازرس Stroke ( با فرمان  Stroke  Window > Panel > ) برای تنظیم نوع ضربش (Stroke ) اعمال شده به موضوعات استفاده می شود . پنج نوع ضربش مختلف وجود دارند که شامل ضربش رنگ اصلی و یک ضربش قلمو می باشند که ضربش  قلمو ، کار هنری اطراف یک موضوع را پوشش می دهد .

بازرس Text

بازرس Text ( با فرمان Text  Window > Panel > در دسترس قرار می گیرد) برای نظارت بر صفات مختلفی که به متن اعمال شده اند به کار می رود . برای بازرس Text پنج نوع تنظیم مختلف وجود   دارد .

بازرس Document

بازرس Document  ( که با اجرای فرمان Document Window > Panel >  در دسترس قرار می گیرد) بر صفات مختلف کل سندی که صفحات را شامل می شود ، نظارت می کند .

کتابخانه ( ( Library

Library ( که با فرمان   Window > Library در دسترس می باشد ) نمادهای نگاره ای ( گرافیکی ) را ذخیره می کند که برای خودکار کردن فری هند مورد استفاده قرار می گیرند .این نمادها هنگام کار با قلمو و صادر کردن ( export )  پویانمایی های فلش  SWF به کارمی روند .

نکته : از نظر فنی ، Library شبیه یک تختانه است و همان کار تختانه را نیز می تواند انجام دهد ، ولی در اصل یک عنصر مهم روی صفحه نمایش می باشد که شما می توانید با اجرای فرمان Window > Library آن را در سیاهه بندی مختص خود پیدا  کنید . به همین دلیل ، آن را فقط کتابخانه ( ( Library نامگذاری کرده اند ، نه یک کتابخانه Library با یک بازرس Library .

نوار ابزار Main

نوار ابزار Main ( که فرمان Window > Toolbars > Main  در دسترس قرار می گیرد ) دارای شمایل هایی است که به شما امکان می دهد کارآمدترین فرمان های فری هند ( نظیر Undo , Past , Copy , Save  وغیره ) را اعمال کنید .

شما می توانید نوار ابزارها را طوری سفارشی کنید که مجموعه فرمان های مختص شما را دربرداشته باشند . ( در مورد سفارش کردن نوار ابزارها ، به فصل ۳۲ ، سفارشی کردن فری هند مراجعه نمایید )

نوار ابزار Text  ( با فرمان Window > Toolbars > Text  ) برخی از کارآمدترین صفات کار با متن را شامل می شود . این امر نوار ابزار Text را به سریعترین روش برای استفاده از پنج حالت مختلف بازرس Text تبدیل کرده   است .

 

 

 

نوار ابزار Xtra  Tools  

نوار ابزار Xtra  Tools  ، ابزارهای خاصی را شامل می شود (Window > Toolbars > Text Tools  ) ممکن است در تختانه Tools ظاهر نشوند . ابزارهای Xtra شامل ابزارهای Graphic Hose ,  Smudge , Arc  می باشند .

نوار ابزار Xtra Operations

نوار ابزار Xtra Operations  ( از طریق اجرای فرمانWindow > Toolbars > Xtra Operations دارای شمایل هایی است که به شما امکان می دهند تا عملیات های دیگری ( نظیر Emboss  ) را اعمال  کنید .

نوار ابزار Controller  

نوار ابزار Controller (Controller Window > Toolbars >) برای کارکردن با پیش نمایش فیلم های فلش ( SWF ) مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

نوار ابزار  Envelope  

نوار ابزار  Envelope  ( که از طریق اجرای فرمان )Window > Toolbars > Envelope  دردسترس قرار میگیرد ) به شما امکان می دهد ویژگی های پوش های فری هند را برای ایجاد اعوجاج درمتن تعیین کنید .

نوار ابزار Info  

نوار ابزار Info  (  که از طریق اجرای فرمان Window > Toolbars > Info ظاهر می شود ) اندازه ، موقعیت و سایر صفات موضوعات را هنگام ایجاد و دستکاری کردن آنها نشان می دهد .

نوار ابزار Status  ( در ویندوز )

نوار ابزار Status (  که از طریق اجرای فرمان Window > Toolbars > Status  در دسترس قرار می گیرد ) بر صفحات مختلف یک سند نظیر بزرگنمایی و حالت پیش نمایش نظارت دارد . نوار ابزار مزبور ، فقط در ویندوز وجود دارد . این نوار ابزار در مکنیتاش ، در قسمت پایین سند به طور ثابت قرار دارد .

اگر چه تختانه Tools یک نوار ابزار نیست، ولی همانند نوار ابزارها اصلاح شدنی است .

کار کردن با عناصر روی صفحه نمایش :

وقتی برای اولین بار فری هند را نصب می کنید ، ترتیب برخی از تختانه ها و بازرس ها به دلخواه شما گروه بندی می شوند . شما می توانید این گروهها راتغییر دهید و ترتیب تختانه ها را نیز به دلخواه خود تعیین کنید .

فقط تختانه ها و بازرس هایی که دارای زبانه هستند را می توانید با یکدیگر گروه بندی کنید . سایر تختانه ها و نوار ابزارها قابل گروه بندی نیستند .

تغییر تختانه فعال در یک گروه

روی زبانه یک تختانه کلیک نمایید . بدین ترتیب تختانه مزبور فعال می شود و در جلوی سایر تختانه های موجود در گروه ظاهر می گردد .

 

برای ترکیب تختانه ها در یک گروه :

۱ . با استفاده از زبانه یک تختانه ، تختانه مربوط را به درون ناحیه یک تختانه دیگر بکشید .

۲ . ماوس را رها کنید تا تختانه مورد نظر به این گروه متصل شود .

برای جدا کردن یک تختانه از یک گروه :

۱ . تختانه ای را با استفاده از زبانه آن به خارج از ناحیه تختانه دیگر بکشید .

۲ . وقتی تختانه در خارج از ناحیه گروه قرار گرفت , دکمه ماوس را رها کنید . بدین ترتیب تختانه مورد نظر از گروه جدا می شود .

برای تغییر اندازه عناصر روی صفحه نمایش              ( در مکینتاش ) :

در گوشه راست پایین تختانه یا بازرس ، ناظم تغییر اندازه را بکشید .

برای تغییر اندازه تختانه ها ( در ویندوز ) :

۱ . مکان نما را در طرفین یا گوشه های تختانه مورد نظر حرکت دهید . یک پیکانه دو سر ظاهر می شود .

۲ . پیکانه مزبور را بکشید تا اندازه تختانه تغییر کند .

برای حداقل یا حداکثر سازی تختانه ها

( در ویندوز ) :

روی شمایل حداقل سازی یک تختانه کلیک کنید تا فقط نوار عنوان تختانه ظاهر شود .

یا

روی شمایل حداکثر سازی یک تختانه حداقل شده کلیک کنید تا اندازه آن کاملاً گسترش یابد .

برای حداقل یا حداکثر سازی تختانه ها

( در مکینتاش ) :

روی شمایل حداقل سازی یک تختانه کلیک نمایید تا فقط نوار عنوان تختانه مورد نظر ظاهر شود .

فری هند برای گروه بندی تختانه ها ، روش دیگری به نام مقرسازی ( docking )  را ارائه می دهد. با استفاده از این روش می توانید تختانه ها و بازرسها را طوری گروه بندی کنید که همانند یک واحد عمل نمایند . حتی تختانه های بدون زبانه که گروه بندی نمی شوند می توانند با سایر تختانه ها مقرر شوند .

برای مقرسازی تختانه ها :

۱ . کلید Control ( در  مکینتاش ) یا Ctrl ( در ویندوز ) را فشار دهید و در همان حالت تختانه مزبور را از قسمت نوار عنوان آن که در کنار تختانه مورد نظر برای مقرسازی قرار دارد بکشید .

۲ . دکمه ماوس را رها کنید . وجود یک ناحیه پر شده بین تختانه ها نشان می دهد که آن تختانه ها با یکدیگر مقر شده اند .

برای جدا کردن تختانه های مقرشده :

روی ناحیه پر شده بین تختانه های مقر شده کلیک نمایید .

یا

کلید Control ( در  مکینتاش ) یا Ctrl ( در ویندوز ) را فشار دهید و سپس با کشیدن ماوس تختانه مورد نظر خود را از دیگری جداکنید .

متاسفانه ، نوار ابزارها نمی توانند با تختانه ها یا بازرس ها مقر سازی یا گروه بندی شوند . با این وجود، نوع خاصی از مقرسازی وجود دارد که به شما امکان می دهد نوار ابزارها را ثابت کنید تا آنها به قسمت بالا، پایین یا طرفین ناحیه کاری شما بچسبند .

با آن که تختانه Tools یک نوار ابزار نیست ،ولی همانند نوار ابزارها مقر می شود .

برای مقرسازی یک نوار ابزار برای نواحی کاری :

۱ . نوار ابزار مورد نظر را به سمت لبه ناحیه کاری بکشید .

 1. با مشاهده خطوط محیطی نوار ابزار ، دکمه ماوس را رها کنید تا نوار ابزار مزبور در یک ناحیه خاکستری رنگ که بخشی از این ناحیه کاری است ظاهر می شود .

برای ترخیص  یک نوار ابزار مقر شده

۱ . با استفاده از ماوس ، نوار ابزار را به خارج از ناحیه خاکستری مقر شده بکشید .

۲ . پس از مشاهده خطوط محیطی نوار ابزار مزبور ، دکمه ماوس را رها کنید تا در نتیجه نوار ابزار مقر شده به یک نوار ابزار شناور تبدیل شود .

استفاده از عناصر رابط :

وقتی با فری هند کارمی کنید ، عناصر رابط  مختلفی وجود دارند که باید روی آنها کلیک نموده ، آنها را بکشیدیا دستکاری نمایید . احتمالاً با نحوه کار این عنصر در سایر برنامه های کاربردی ، آشنا هستید ، ولی فری هند چند ویژگی خاص دارد .

تختانه های زبانه دار :

تختانه های زبانه دار ( tabed panels ) به شما امکان می دهند تا به ویژگی های مختلف دسترسی داشته باشید. روی تختانه زبانه دار مورد نظر کلیک نمایید تا ویژگی های مزبور فعال شوند .

میدان ها

میدان ها ( فیلدها ) به شما امکان می دهند تا اطلاعات خاص موجود در یک منو را وارد کنید . برای درج مکان نما در میدان کلیک نموده و سپس متن را تحریر کنید .

برای رفتن  از یک میدان به میدان دیگر ، از کلید Tab استفاده کنید و برای این که  از یک میدان به میدان قبلی  باز گردید از کلیدهای Shift – Tab استفاده کنید .

شمایل ها

شمایل ها ( آیکون ها ) ، نمادهای نگاره ای هستند که به دکمه اعمال می شوند . ظاهر بسیاری از  شمایل ها بر اساس فعال یا غیر فعال بودن آنها تغییر می کند . برای انتخاب یک شمایل ، روی آن کلیک کنید .

جعبه علامت ها

این جعبه ها ، گزینه هایی هستند که در صورت انتخاب شدن ، یک علامت کوچک بررسی      ( ü ) در کنار توضیح مربوط به آنها ظاهر می شود . به منظور فعال یا غیر فعال کردن جعبه علامتها ، روی آنها کلیک کنید .

دکمه های رادیویی

دکمه های رادیویی ( radio buttons ) شبیه  جعبه علامتها هستند . ولی وقتی یک دکمه رادیویی  فعال است ، گزینه دیگر به طور خودکار غیر فعال می شود . به منظور فعال یا غیر فعال کردن دکمه رادیویی مورد نظر خود روی آن کلیک کنید .

اعلان های صفحه کلید ( در ویندوز )

وجود یک حرف زیر خط دار در یک عنصر یا یک جعبه  محاوره ای ، بدان معناست که شما می توانید کلید مربوط به آن حرف را در صفحه کلید فشار دهید تا فرمان مربوطه اجرا شود .

منوهای گشودنی (  Pup – up – Menus )

منوهای گشودنی ، بر اساس موقعیت خود در پرده نمایش  گشوده یا پایین کشیده می شوند . روی منوی مورد نظر کلیک کنید تا باز شود . زمانی که منوی مزبور باز است می توانید برای انتخاب یک مدخل خاص ، ماوس را جابه جا نمایید .

غربیلک ها ( Wheels )

برای تغییر یک مقدار باید ، غربیلک ها را به میزان مناسب بچرخانید . اکثرغربیلک ها ، برای تنظیم مقادیری نظیر زاویه های چرخش به کار می روند .

لغزنده ها ( Sliders )

برای تنظیم یک مقدار خاص ، باید ( sliders )  لغزنده ها را بکشید . اکثر لغزنده ها ، دارای میدان هایی هستند که میتوانید مقادیر دلخواه را مستقیماً در آنها وارد کنید .

علامت های – / +  ( در ویندوز )

برای باز و بسته کردن سیاهه های موجود در نگارش ویندوز فری هند از علامت – / + ویندوز استفاده می شود .

مثلث های تابیده ( در مکینتاش )

از مثلث های تابیده ( Wist triangles)  برای باز و بسته کردن سیاهه های موجود در نگارش مکینتاش فری هند استفاده می شود .

منوهای تختانه ای

برخی از تختانه ها ، نظیر تختانه Layers  دارای منوهای مختص خود هستند که این منوها نیز شامل فرمان هایی برای اعمال کردن به آن تختانه می باشند . روی مثلث کوچکی که درگوشه راست بالا قرار دارد کلیک کنید تا یک منوی  تختانه ای باز شود .

زیرمنوها

زیر منوها در واقع موارد فرعی منوهای اصلی برنامه کاربردی هستند . ماوس راحرکت دهید تا بتوانید فقره های ( آیتم ها ) موجود در یک زیر منو را انتخاب کنید .

تختانه و میانبرهای Tools

مهمترین بخش فری هند ، تختانه Tools (‌از طریق اجرای فرمان Window > Tools در دسترس قرار می گیرد ) است که ۲۴ ابزار اولیه برنامه را شامل  می شود . تختانه Tools نیز دارای ناظم هایی می  باشد که مختص رنگ های ضربشی ( stoke ) و پر کننده ( fil )  موضوعات هستند .

برای استفاده از یک ابزار:

۱ . روی ابزار مورد نظر خود کلیک کنید .

یا

نویسه صفحه کلیدی آن را درج نمایید .

۲ . مکان نمای خود را روی صفحه قرار دهید و سپس ابزار مزبور را به کار گیرید .

فصل دوم

اصول سند

بنابر این ، آنها نه فقط می خواستند نحوه ایجادکار هنری را یاد بگیرند ،  بلکه باید نحوه باز کردن سندها ، ذخیره پرونده ها ، ایجاد نسخه های جدید از پرونده های مزبور و غیره را نیز می آموختند .

فرمان های منویی ابتدایی :

ایجاد یک سند جدید

فرمان Fille > New  را انتخاب کنید .

یا

روی شمایل New در نوار ابزار Main کلیک کنید . بدین ترتیب ، یک سند جدید بدون عنوان ایجاد می شود .

هر سند جدید بدون عنوان ، دارای نام موقتی Untiled است که به دنبال آن یک شماره می آید .

براز باز کردن یک سند موجود :

 1. فرمان File > Open را انتخاب نمایید .

یا

در نوار ابزار Main روی شمایل Open کلیک کنید .

۲ . برای پیدا کردن سندی که می خواهید آن را باز کنید از ناظم های ناوبری سیستم عامل استفاده نمایید .

۳ . حال ، روی دکمه Open کلیک کنید .

وقتی در یک سند جدید کارمی کنید ، وضعیت جاری سند فقط در حافظه RAM رایانه وجود دارد .این بدان معناست که در صورت خراب شدن رایانه ، سند جدید از بین میرود . از این رو لازم است که کار خود را به عنوان پرونده در قرص ( disk ) ذخیره نمایید .

ذخیره یک سند بدون عنوان

۱ . فرمان File > Save  یا  File > Save  As را  انتخاب کنید تا جعبه محاوره ای Save ظاهر شود.

۲ . از منوی گشودنی Format ( در مکینتاش ) یا Save as Type  ( در ویندوز ) یکی از انواع سندهای زیر را انتخاب کنید :

 • سند فری هند ( Free Hand Document ) قالب اصلی پرونده برای پرونده های فری هند است .
 • قالب آسای فری هند ( Free Hand Template )

نکته : شما می توانید تفاوت بین یک سند قالب آسا و یک EPS قابل ویرایش را بر حسب شمایل های آنها تشخیص دهید .

۳ . برای وارد نمودن نام سند ،  از میدان Name ( در مکینتاش ) یا File Name  ( در ویندوز ) استفاده نمایید .

۴ . به منظور پیدا کردن محلی که پرونده باید ذخیره گردد ، از ناظم های ناوبری سیستم عامل استفاده کنید .

۵ . روی دکمه Save  کلیک کنید تا پرونده مزبور ذخیره شود .

نکته : برای ایجاد تغییر در یک قالب آسا ، نخست آن را باز کرده ، سپس تغییرات مورد نظر را روی آن اعمال کنید . برای ذخیره نمودن سند با نام یکسانی به عنوان قالب آسای اصلی ، از فرمان Save As  استفاده نمایید .

برای ذخیره کار :

فرمان File > Save  را انتخاب نمایید تا نسخه جاری پرونده جایگزین نسخه قبلی شود .

ذخیره یک سندتحت نامی جدید

فرمان File > Save  As را ا نتخاب نمایید تا جعبه محاوره ای Save ظاهر شود . برای نامگذاری مجدد و ذخیره پرونده ، مراحل مزبور را انجام دهید .

برای بستن یک سند :

۱ . فرمان File > Close  را انتخاب نمایید .

یا

روی جعبه Close کلیک کنید .

برای انصراف از عمل های قبلی :

 • فرمان Edit > Undo را انتخاب نمایید .

یا

روی شمایل Undo  در نوار ابزار Main   کلیک کنید .

برای انجام مجدد عملی که از آن انصراف داده اید :

 • فرمان Edit > Redo را انتخاب نمایید .

یا

روی شمایل Redo  در نوار ابزار Main کلیک کنید .

باز گرداندن آخرین نسخه ذخیره شده

۱ . فرمان File > Revert را انتخاب نمایید . یک جعبه اخطار ظاهر می شود که از شما می خواهد فرمان خود  را تایید کنید .

 1. برای بازگرداندن سندخود به آخری نسخه ذخیره شده روی دکمه Revert کلیک نمایید .

خارج شدن از  برنامه فری هند

۱ . فرمان File > Quit  ( در مکینتاش ) یا File > Exit  ( در ویندوز ) را انتخاب کنید . در صورتی که هیچ سند ذخیره شده ای وجود نداشته باشد ، برنامه کاربردی مزبور بسته می شود .

۲ . اگر سندهای ذخیره شده ای وجود داشته باشند ، جعبه محاوره ای Review باز می شود .

استفاده از جادوگرهای ویندوز

برای استفاده از جادوگرها ( Wizards ) :

۱ . Help > Wizards را انتخاب نموده تا جادوگر ظاهر شود .

۲ . روی شمایل مربوط به جادوگری که می خواهید مورد استفاده قرار دهید کلیک کنید .

برای استفاده از جادوگر Welcome to Free Hand 10   :

۱ . نخست برنامه فری هند را اجرا نمایید تا جادوگر  ( ویزارد ) Welcome to Free Hand 10 ظاهر شود .

یا

در پرده نمایش Choose a Wizard  روی شمایل Welcome کلیک کنید .

۲ . روی شمایل مربوط به کاری که می خواهید  انجام دهید کلیک کنید .

کمک گرفتن

تا آن جایی که من می دانم هیچ دلیلی برای این که چرا لازم است از پرونده های کمکی الکترونیکی Using Free Hand  استفاده کنید وجود ندارد . احتمالاً این کتاب کاملاً شما را با ویژگی های فری هند آشنا می کند ولی ممکن است فقره هایی وجود داشته باشند که پرونده های کمکی الکترونیکی بتوانند یک ویژگی خاص فراتر از محدوده این کتاب را برای آنها ارائه دهند . همچنین پرونده های کمکی جستجوهای الکترونیکی ارائه می دهند که پیدا کردن ویژگی های خاص را آسان تر می کنند .

برای استفاده از سیستم راهنمای Using Free Hand :

۱ . فرمان Help > Using Free Hand را انتخاب کنید. بدین ترتیب مرورگر اینترنتی شما  اجرا شده و پرده نمایش پرونده های Using Free Hand باز می شوند .

۲ . برای دستیابی به پرونده های کمکی روی دکمه های ناوبری موجود در سمت چپ پرده نمایش ، کلیک کنید .

برای استفاده از برنامک جستجو

 ( Search Applet ) :

۱ . اصطلاح مورد نظر برای جستجو را در میدان کلمه کلیدی وارد نمایید .

۲ . روی دکمه List  Topics  کلیک کنید تا همه موضوعات مربوط به جستجوی مورد نظر ظاهر شوند .

۳ . موضوعی که می خواهید درباره آن اطلاعات به دست آورید را انتخاب نمایید .

۴ . روی دکمه Display  کلیک کنید تا موضوع انتخاب شده در پنجره مرورگر اصلی نشان داده شود .

 

فصل سوم

گزینه های نمایش

میلوینها سال قبل افراد برای ایجاد کارهنری از تخته های سختی به نام مکانیکی ها ( mechanicals ) استفاده می کردند . اگر می خواستید جزئیات کوچکتری را مشاهده نمایند ، از نزدیک به مکانیکی ها نگاه می کردند . چنانچه تمایل به دیدن کل تصویر را داشتند دورتر از مکانیکی می ایستادند .

به هر حال ، بر خلاف  مکانیکی های تخته ا ولیه ، فری هند ماکرومد یا ویژگی های بسیاری را در مورد نحوه نمایش کار هنری ارائه می دهد . شما می توانیدخطوط راهنما و تورانه هایی ( grids ) ایجاد کنید که همترازسازی موضوعات را آسان             می سازند . همچنین می توانید از  خط کش هایی استفاده نمایید که در برآورد اندازه موضوعات به شما کمک می کنند . بالاخره می توانید بر نحوه ظاهر شدن رنگ ها و تصاویر روی پرده نمایش ( Screen ) نیز نظارت داشته باشید .

تنظیم حالت های نمای کار هنری

ضرورتی ندارد که شما پرونده های خود را درست همان طور که در نهایت چاپ می شوند مشاهده نمایید. فری هند در مورد نحوه نمایش کارهنری روی صفحه نمایش گزینه های مختلفی را ارائه می دهد . برخی از گزینه ها جزئیات بیشتری از کار هنری را در مدت زمان بیشتری نشان می دهند . سایر گزینه ها ، این کار را سریع تر انجام می دهند . سایر گزینه  ها ، این کار را سریع تر انجام می دهند و در نتیجه جزئیات کمتری را به نمایش می گذارند .

حالت Preview  بهترین نمایش ممکن را ازنحوه چاپ کار هنری شما نشان می دهد . ولی نمایش دادن یک کار هنری بسیار پیچیده در حالت Preview مدت زمان طولانی تری صرف می کند .

برای مشاهده کار هنری در حالت Preview :

فرمان View > Preview  را اجرا کنید . در این صورت اگر گزینه Preview فعال شود تقریباً در حالت Preview قرار می گیرید .

یا

گزینه Preview را از منوی و اقع در انتهای پنجره سند انتخاب نمایید . منوی مزبور حالتی که در حال حاضر در آن کار می کنید را نشان می دهد .

در حالت Fast Preview  رنگ های اصلی را مشاهده می نمایید ولی تلفیق ها ( blends ) و شیب ها   (  gradients )  با جزئیات کمتری نشان داده می شوند .

برای مشاهده کارهنری در حالت Fast Preview :

فرمان View > Fast Preview  را اجرا نمایید . اگر در حالت   Preview باشید به حالت Fast Preview می روید .

یا

گزینه Fast Preview را از منوی گشودنی واقع در پنجره سند انتخاب نمایید .

در حالت Keyline ( خط راهنما ) فقط می توانید خطوط محیطی که شکل مسیرها را تعریف

می کنند مشاهده نمایید . حالت Keyline انتخاب موضوعات و ترسیم مجدد پرده نمایش را نیز تسریع می کند .

برای مشاهده کار هنری در حالت Keyline :

اگر بعد از فرمان Preview یک علامت بررسی (ü)  وجود دارد ، فرمان View > Preview  را اجرا  کنید . بدین ترتیب حالت Preview به حالت Keyline تغییر می یابد .

برای مشاهده کار هنری در حالت Fast Keyline :

فرمان View > Fast Mode  را اجرا نمایید . اگر در حالت Keyline باشید ، به حالت Fast Keyline می روید .

یا

گزینه Fast Keyline را از منوی گشودنی واقع در انتهای پنجره سند انتخاب نمایید .

برای مشاهده کار هنری در حالت Flash Anti – alias ‌

 • فرمان View > Flash Anti – alias ‌ را اجرا نمایید .

یا

گزینه Flash Anti – alias ‌ را از منوی گشودنی واقع در انتهای پنجره سند انتخاب کنید .

کارکردن با خط کش ها :

با استفاده از خط کش های فری هند می توانید اندازه بزرگی موضوعات را مشاهده نمایید . فری هند دارای دو خط کش می باشد که در قسمت بالا و چپ پنجره سند امتداد یافته اند .

برای مشاهده خط کش های صفحه :

 • به منظور مشاهده خط کش های مزبور ، فرمان View > Page Rulers > Show را اجراکنید. اگر گزینه Page Rulers فعال شود خط کش ها ظاهر می گردند . چنانچه گزینه Page Rulers را هنگامی که فعال است انتخاب نمایید ، خط کش ها غیر فعال می شوند .

خط کش های الکترونیکی فری هند بسیار انعطاف پذیرتر از خط کش های موجود در دنیای واقعی هستند . شما به راحتی می توانید واحد اندازه گیری در خط کش های الکترونیکی فری هند راتغییر دهید . با تغییر واحد اندازه گیری ، واحد اندازه گیری موجود در جعبه های محاوره ای و تختانه ها ( Panels ) تغییر می کنند .

برای تغییر واحد اندازه گیری :

از منوی واقع در انتهای پنجره سند ، یکی از هشت واحد اندازه گیری را انتخاب نمایید .

برای تغییر موقعیت نقطه صفر :

 • تارهای مویی نقطه صفر را به بیرون از گوشه چپ ـ بالای خط کش ها بکشید .

برای تعریف واحدهای سفارشی خط کش :

۱ . فرمان View > Page Rulers > Edit  را اجرا نمایید . در این صورت جعبه محاوره ای Edit Units باز می شود .

۲ . برای واحد سفارشی مزبور ، یک نام توصیفی در میدان Units وارد نمایید .

۳ . برای انتخاب یکی از واحدهای اصلی اندازه گیری فری هند ، از اولین منوی گشودنی استفاده نمایید .

۴ . یک عدد در میدان مربوطه وارد نمایید تا مشخص شود که چه تعدادی از واحدهای مزبور مورد استفاده قرار می گیرند .

۵ . برای انتخاب مقداری که باید معادل واحد باشد ، از دومین منوی گشودنی استفاده کنید . علاوه بر واحدهای اصلی می توانید فوت ها ، یاردها ، مایل ها ، مایل های دریایی ، مترها ، کیلومتر ها ، cicero  ها و didot ها را نیز انتخاب نمایید .

۶ . یک عدد در میدان مربوطه وارد نمایید تا مشخص شود که چه تعدادی از واحدهای مزبور مورد استفاده قرار می گیرند .

۷ . برای پذیرفتن واحد سفارشی روی Accept کلیک کنید .

 1. گزینه Add as unit of measurement را به عنوان واحد اندازه گیری انتخاب نمایید تا واحد سفارشی مزبور به منوی گشودنی واقع در انتهای پنجره سند اضافه شود .

۹ . روی Close کلیک کنید ، جعبه محاوره ای Edit Units بسته می شود .

کارکردن با راهنماها :

برای ایجاد خطوط راهنما در صفحه خود می توانید از خط کش هایی که قابل رؤیت هستند استفاده نمایید . این خطوط راهنما را می  توانید برای تقسیم کردن صفحات به نواحی مختلف و همچنین همتراز  کردن موضوعات به کار ببرید .

برای ایجاد راهنماها با کشیدن :

۱ . فرمان View > Guides > Show  را اجرا نمایید . ( اگر گزینه Show فعال شود ، فرمان مزبور اجرا می شود . )

۲ . اشاره گر خود را جابه جا کنید تا با خط کش بالایی (‌ افقی ) یا خط کش ( عمودی ) سمت چپ تماس برقرار نماید .

۳ . برای ایجاد خط راهنمای افق ، پیکانه مزبور را فشار داده و آن را  از خط کش بالا به سمت پایین صفحه بکشید .

یا

برای ایجاد خط راهنمای عمودی ، پیکانه مزبور را فشار داده و آن را از خط  کش سمت چپ به سمت صفحه بکشید .

برای انتقال یک خط راهنما به یک محل جدید :

 • با استفاده از ابزار Pointer یا Subselect راهنما را به یک موقعیت جدید بکشید .

برای حذف یک خط راهنمای منفرد :

 • با استفاده از ابزار Pointer یا Subselect راهنما را از صفحه به سمت تخته چسبان بکشید .

برای افزودن خطوط راهنما به موقعیت های  عددی :

۱ . روی هر خط راهنما دو بار کلیک کنید یا فرمان View > Guides > Edit  را اجرا نمایید تا جعبه محاوره ای Guides ظاهر شود .

۲ . روی گزینه Add کلیک نمایید تا جعبه محاوره ای Add Guides باز شود .

۳ . گزینه Horizental  یا  Vertical  را انتخاب نمایید .

۴ . برای تعیین عددی معادل راهنماهای فاصله دار ، روی گزینه Count  کلیک کرده و عدد مزبور را وارد کنید .

۵ . برای تنظیم فاصله خاص بین راهنماها روی گزینه Increment  کلیک نموده و فاصله گذاری را وارد نمایید .

۶ . از میدان های First  و Last  استفاده کنید تا محل شروع و پایان راهنماها را مشخص نمایید .

۷ . به منظور تنظیم صفحاتی که راهنمای مزبور در آن ظاهر می شوند از گزینه Page Range استفاده نمایید .

۸ . برای بازگشت به جعبه محاوره ای Guides  روی گزینه Add کلیک کنید .

۹ . روی دکمه OK  در جعبه محاوره ای Guides کلیک نمایید . بدین ترتیب راهنماهای جدید در جعبه محاوره ای  مزبور سیاهه شده و در صفحه مربوطه درج می شوند .

برای تغییر موقعیت راهنماها با استفاده از جعبه محاوره ای Guides

۱ . روی راهنما دو بار کلیک کنید یا View > Guides > Edit  را اجرا کنید تا جعبه محاوره ای Guides باز شود .

۲ . از سیاهه مزبور ، راهنمای دلخواه خود را انتخاب نمایید .

۳ . روی گزینه Edit کلیک کنید تا جعبه محاوره ای Guides Position باز  شود .

۴ . محل جدیدی در میدان  مربوطه وارد نمایید و برای بازگشت به جعبه محاوره ای Guides روی دکمه OK کلیک کنید .

۵ . برای بستن جعبه محاوره ای Guides و ایجاد تغییرات مزبور ، روی دکمه OK کلیک نمایید .

حذف خطوط راهنما با استفاده از جعبه محاوره ای Guides :

۱ . روی خط راهنمای موردنظر دوبار کلیک کنید  یا فرمان View > Guides > Edit را اجرا نمایید تا جعبه محاوره ای Guides  باز شود .

۲ . از سیاهه مربوط ، راهنماهای دلخواه خود را انتخاب کنید .

۳ . روی دکمه Delete / Remove  کلیک نمایید .

۴ . پس از اتمام کار خود ، روی دکمه OK کلیک  کنید .

برای قفل کردن خطوط راهنما :

فرمان View > Guides > Lock  را اجرا کنید . اگر زمانی که گزینه Lock فعال است آن را انتخاب نمایید ، راهنماهای مزبور قفل می شوند .

برای فعال کردن Snap To Guides :

فرمان View > Snap to Guides را اجرا کنید . اگر گزینه Snap to Guides فعال شود ، ویژگی مزبور نیز فعال می گردد .

کار کردن با توازنه ها :

تورانه ها بسیار قدرتمند تر از خطوط راهنما هستند و نسبت به آنها  کارهای بیشتری انجام می دهند . اگر طرح خود را تغییر دهید ، توازنه ها بسیار راحت تر از راهنماها اصلاح می شوند . همچنین می توانید از یک موضوع به عنوان نقطه شروع تورانه برای سایر موضوعات استفاده نمایید .

برای مشاهده تورانه سند :

فرمان View > Grid > Show  را اجرا کنید .اگر گزینه Show را در حالی که فعال است انتخاب نمایید تورانه مورد نظر غیر فعال می شود .

برای تغییر بازه های تورانه سند :

۱ . فرمان View > Grid > Edit را اجرا کنید تا جعبه محاوره ای Edit Grid  ظاهر شود .

۲ . در میدان Grid Size   مقدار فاصله بین خطوط فرضی تورانه خود را به دلخواه درج نمایید .

نکته :در مورد جعبه علامت Relative grid در صفحه بعد توضیح می دهیم .

۳ . روی دکمه OK کلیک کنید یا کلید Return را فشار دهید .

برای فعال کردن Sanp To Grid :

فرمان SANP To Grid را در حالی که فعال است انتخاب کنید ، ویژگی مزبور غیر فعال می شود . نکته : اگر ویژگی Sanp To Grid فعال باشد ، شما نمی توانید موضوعات را بین بازه های تورانه ترسیم نمایید .

همچنین می توانید با یک تورانه نسبی کار کنید .به جای این که تورانه مزبور از لبه صفحه شروع شود ، یک تورانه نسبی از  موضوع منتخب به عنوان شروع تورانه سند استفاده می نماید . در حالی که تورانه نسبی فعال است ، اگر از یک موضوع رونوشت بگیرید ، رونوشت مزبور با اصل آن همتراز می گردد.

برای کار کردن با یک تورانه نسبی :

 • در جعبه محاوره ای Edit Grid ، گزینه Relative Gride را فعال کنید ( به صفحه قبل مراجعه نمایید )
 • همچنین فری هند به شما امکان می دهد تا نقاط را چفت کنید . این امر به شما امکان می دهد که از نقاط یک موضوع به عنوان نوعی تورانه استفاده نمایید تا بتوانید سایر موضوعات را همتراز کنید .

برای فعال کردن Sanp To Point  :

فرمان Sanp To Point  View > را اجرا کنید . اگر گزینه Sanp To Point از قبل فعال باشد، در صورت اجرای فرمان مزبور این ویژگی غیر فعال می شود .

تنظیم گزینه های بزرگ نمایی

هنگام کار در سند خود ، ممکن است لازم باشد بزرگ نمایی های مختلف را بررسی کنید . برای بزرگ و کوچک کردن نمای سند ، روش های بسیاری وجود دارند .

برای بزرگ نمایی با استفاده از منوی View  :

 • شما می توانید با اجرای یکی از فرمان های منوی View بزرگ نمایی سند خود را تغییر دهید .
 • فرمان View > File All ، بزرگ نمایی را طوری تنظیم می کند که شما بتوانید همه صفحات را در سند خود مشاهده کنید .
 • برای تنظیم بزرگ نمایی به طوری که بتوانید کل صفحه ای که برای آن کار می کنید را مشاهده نمایید ، فرمان View > File to Page را اجرا کنید .
 • فرمان View > File Selection میزان بزرگ نمایی را تا حدی تغییر می دهد که فقره انتخاب شده ، پنجره مربوطه را پر کند .

برای استفاده از منوی گشودنی

 Magnification   :

 • یکی از مقادیر پیش تنظیم شده بزرگ نمایی را از منوی Magnification در انتهای پنجره سند انتخاب کنید .

برای وارد کردن مقادیر دقیق بزرگ نمایی :

۱ . در منوی Magnification ، روی عدد  دلخواه دو بار کلیک کنیدیا ماوس را روی آن بکشید .

۲ . درصدی که مایلید صفحه خود را بر حسب آن مشاهده کنید ، درج نمایید . ( لازم نیست نویسه « کاراکتر » % را درج کنید. )

۳ . کلید Return / Enter  را فشار دهید .

استفاده از ابزار Zoom

۱ . در تختانه Tools روی ابزارZoom ( درشت نمایی ) کلیک نمایید .

۲ . ابزار Zoom  را روی موضوعی که مایلید بزرگ شود ببریدو کلیک کنید . عمل کلیک کردن را ادامه دهید تا موضوع به اندازه دلخواه شما بزرگ شود .

یا

روی ابزار Zoom کلیک کنید و آن را به شکل اریبی روی ناحیه ای که می خواهید بزرگ شود ، بکشید . وقتی دکمه ماوس را رها کنید ، نمای ناحیه مزبور بزرگتر خواهد شد .

به اطراف رفتن

یکی از راحت ترین روش های تشخیص یک کاربر ناشی رایانه این است که او را هنگام استفاده از نوارهای پیمایش پنجره سند برای حرکت به بالا و پایین از یک طرف صفحه به طرف دیگر آن مشاهده نمایید .

برای استفاده از ابزار Hand  :

۱ . روی ابزار Hand در تختانه Tools کلیک کنید .

۲ . این ابزار را به داخل پنجره سند بکشید .

تنظیم نماهای سفارشی ( custom ) :

به نظر من تنظیم نماهای سفارشی یکی از ویژگی های بسیار قابل توجه در فری هند است . به جای متکی بودن به بزرگ نمایی های از پیش تنظیم شده و مشاهده فرمان ها ، می توانید نماهای سفارشی مختص به خود را تنظیم کنید . یک نمای سفارشی ، بزرگ نمایی و مکان پرده نمایش را یاد آوری می کند . هرگاه بخواهید در ناحیه مشخصی به طور مکرر بزرگ نمایی ایجاد کنید یا در آن حرکت نمایید ، استفاده از نماهای سفارشی بسیار مفید واقع می شوند .

برای ایجاد یک نمای سفارشی :

بزرگ نمایی و موقعیت صفحه  را برای ایجاد نمای مزبور انتخاب نمایید .

۲ . فرمان View > Custom > New را اجرا کنید تا جعبه محاوره ای New View ظاهر شود .

۳ . برای نمای مزبور یک نام درج کنید .

۴ . روی دکمه OK کلیک نمایید تا جعبه محاوره ای مزبور بسته شود .

برای استفاده از یک نمای سفارشی

 • فرمان View > Custom را اجرا نموده و یکی از نماهای سفارشی سیاهه شده در انتهای زیر منو را انتخاب نمایید .

یا

نمای سفارشی سیاهه شده در پایین منویی گشودنی بزرگ نمایی واقع در انتهای پنجره سند را انتخاب کنید .

برای ویرایش یک نمای سفارشی :

۱ . بزرگنمایی و موقعیت صحنه را طوری تغییر دهید که نمای حاصل به دلخواه شما باشد .

 1. فرمان View > custom > Edit ظاهر شود .

۳ . نمایی که مایلید تغییر یابد را انتخاب نموده و روی دکمه Redefine  کلیک کنید .

۴ . روی دکمه OK کلیک نمایید . بدین ترتیب جعبه محاوره ای مزبور بسته و نمای جدید تنظیم          می شود .

 

فصل چهارم

مقدمه

کار کردن با صفحات

صفحه چیست ؟ در برنامه های واژه پردازی ، یک صفحه عبارت است از فضایی که به اندازه کاغذ می باشد .

اما در برنامه هایی نظیر فری هند ماکرومدیا ، از یک صفحه و ترسیم برداری انطاف پذیری بیشتری   دارد . با ا جرای این برنامه ،  نه تنها می توانید تعداد صفحات بیشتری در اختیار داشته باشید ، بلکه هر صفحه نیز می تواند اندازه خاص خود را دارا باشد . همین امر باعث شده است که فری هند برای ایجاد طرح بندی های بسیار متنوع ، نظیر پوش ها ( envelopes ) کارت های تجاری و سربرگ ها انتخاب مناسبی باشد .

تنظیم اندازه و جهت صفحه

درون پنجره سند ، صفحه ای وجود دارد که شما کار خود را روی آن ایجاد می کنید . ناحیه ای به نام تخته چسبان ( pasteboard ) صفحه مزبور را احاطه می کند . شما با استفاده از بازرس Decument اندازه و جهت صفحه را تنظیم می کنید .

برای نمایش بازرس Decument :

برای باز کردن بازرس Decument ، فرمان Window > Inspectors > Decument را ا جرا نمایید .

هنگام ایجاد سندها ممکن است تغییر  اندازه صفحه ضروری باشد .

برای تنظیم اندازه یک صفحه در بازرس Decument از منوی گشودنی مربوط به اندازه صفحه موجود در بازرس Decument استفاده کنید .

ایجاد صفحه ای به اندازه سفارشی

۱ . برای ایجاد صفحه مزبور گزینه Custome را از منوی گشودنی Page Size  از بازرس Decument انتخاب نمایید .

۲ . اندازه افقی صفحه را در میدان x درج کنید .

۳ . اندازه عمودی صفحه را در میدان x درج کنید .

۴ . به منظور اعمال کردن اندازه های تعیین شده به صفحه ، کلید Enter  یا ( Return ) را در صفحه کلید فشار دهید .

برای استفاده از ابزار Page جهت ایجاد یک صفحه به اندازه سفارشی :

۱ . ابزار Page  را از تختانه Tools  انتخاب کنید .

۲ . روی صفحه ای که می  خواهید اندازه آن را تغییر دهید کلیک کنید تا مجموعه ای از دستگیره ها در اطراف لبه های  صفحه ظاهر شوند .

۳ . یکی از پیکانه ها را بکشید تا اندازه صفحه تغییر کند .

برای افزودن اندازه های صفحه سفارشی به سیاهه اندازه صفحه :

۱ . نخست گزینه Edit  ( ویرایش ) را از سیاهه Page Size  ( اندازه صفحه ) انتخاب کنید تا  جعبه محاوره ای Edit Page Size  ظاهر شود .

۲ . روی دکمه New  کلیک کنید تا یک مدخل جدید برای اندازه صفحه ایجاد شود .

۳ . یک نام توصیفی برای این اندازه سفارشی وارد نمایید .

۴ . اندازه افقی را در میدان x وارد نمایید .

۵ . اندازه عمودی را در میدان y درج نمایید .

۶ . برای وارد کردن اندازه های سفارشی بیشتر ، روی دکمه New کلیک کنید .

یا

روی دکمه Delete کلیک نمایید تا کل اندازه ها حذف شوند

یا

روی دکمه Close کلیک کنید تا جعبه محاوره ای مزبور بسته شود . اندازه سفارشی در منوی بازرس Decument ظاهر می شوند .

برای تنظیم جهت  در بازرس Decument :

برای این که عرض صفحه بیشتر از طول آن باشد ، روی شمایل Landscape در بازرس Decument کلیک کنید .

یا

برای این که طول صفحه بیشتر از عرض آن باشد ، روی شمایل Portraite در بازس Decument کلیک نمایید .

برای چرخاندن یک صفحه با استفاده از ابزار Page  :

۱ . ابزار Page را از تختانه Tools انتخاب نمایید .

۲ . روی صفحه ای که مایلید آن را تغییر دهید کلیک کنید .

مجموعه ای از دستگیره ها در اطراف لبه های صفحه مورد نظر ظاهر می شوند .

۳ . مکان نما را خارج از یک دستگیره قرار دهید تا یک پیکانه انحنادار ظاهر شود .

۴ .  پیکانه انحنادار را بکشید تا این صفحه  بچرخد .

برای مضاعف سازی و افزودن صفحات

اگر سلسله ای از طرح بندی ها را برای مشتری خود ایجاد می نمایید تا از میان آنها یکی را انتخاب کند ، ممکن است در مورد نسخه های مختلف کار هنری خود به صفحات بیشتری نیاز داشته باشید . شما می توانید صفحات خالی جدیدی را اضافه کنید یا صفحات جاری که ممکن است حاوی یک کار هنری باشند را مضاعف نمایید .

مضاعف کردن صفحات با استفاده از بازرس Decument

 • گزینه Duplicate را  از منوی بازرس Decument انتخاب کنید . بدین ترتیب ، صفحه جدیدی ایجاد می شود که دقیقاً هم اندازه صفحه  اول است .

برای مضاعف کردن صفحات با استفاده از ابزار Page

۱ . ابزار Page را از تختانه Tools‌ انتخاب کنید .

۲ . کلید Alt ( یا Opt  ) را در حالت فشار نگه دارید .

۳ . صفحه مزبور را به موقعیت جدیدی بکشید .

۴ . وقتی صفحه جدید ، ظاهر شد دکمه ماوس را رها کنید .

 

برای افزودن صفحات خالی

۱ . گزینه Add Pages  را از منوی بازرس Decument انتخاب نمایید تا جعبه محاوره ای Add Pages ظاهر شود .

۲ . در میدان Number of New Pages ، عددی را وارد نمایید .

۳ . از منوی گشودنی Page Size اندازه ای را انتخاب کنید .

۴ . روی شمایل مربوط به جهت کلیک نمایید .

۵ . یک اندازه Bleed تنظیم کنید ( به صفحه ۵۳ مراجعه شود ) .

۶ . یک صفحه اصلیه تنظیم نمایید . ( صفحه ۵۴ ) .

۷ . روی دکمه OK کلیک کنید تا صفحات جدیدی ایجاد شوند .

سازماندهی صفحات

شما می توانید با  استفاده از ابزار Pages یا تصویرک های صفحه ای در بازرس Decument صفحات را جابه جا کنید .

برای جا به جا کرذن صفحات با استفاده از ابزار Pages:

۱ .  ابزار Pages را از Toolbox ( جعبه ابزار ) انتخاب نمایید .

۲ . برای انتخاب یک صفحه ، کلیک کنید . دستگیره های ظاهر شده نشان می دهند که صفحه مورد نظر انتخاب شده است .

۳ . در صورت لزوم کلید Shift را در حالت فشار نگه دارید تا صحفات بیشتری را انتخاب  کنید .

۴ . روی دستگیره ها کلیک کنید و آنها را بکشید تا صفحات مربوطه جابه جا شوند .

۵ . وقتی صفحات در موقعیت مورد نظر قرار گرفتند ، دکمه ماوس را رها کنید .

برای تغییر بزرگ نمایی شمایل صفحه :

روی شمایل های Magnification   در بازرس Document  به ترتیب زیر کلیک کنید .

 • شمایل Small تصویرک ها را درکوچکترین اندازه آنها تنظیم می کند .
 • شمایل Mediume تصویرک  را به اندازه متوسط گسترش می دهد .
 • شمایل Large ، تصویرک ها را  به بزرگترین اندازه آنها گسترش می دهد .

جابه جایی در صفحات

اگر صفحات متعددی در سند خود دارید ، حتماً جابه جایی از صفحه ای به صفحه دیگر لازم خواهد شد . شما می توانید در پنجره سند مزبور یا با استفاده از بازرس Document از صفحه ای به صفحه دیگر بروید .

برای جا به جایی در صفحات در ناحیه پنجره :

۱ . ابزار Hand را انتخاب نمایید .

یا

کلید Space bar  را در حالت فشار نگه دارید تا ابزار hand موقتاً در دسترس شما قرار گیرد .

۲ . ماوس را بکشید تا از صفحه ای به صفحه دیگر بروید .

برای جابه جایی در صفحات در بازرس Document :

۱ . مکان نما را در Perview Area  مربوط به بازرس Document قرار دهید .

۲ . کلید Space bar را در حالت فشار نگه دارید تا موقتاً به ابزار Hand دسترسی داشته باشید.

۳ .  ماوس را در Perview Area بکشید تا از صفحه ای به صفحه دیگر جابه جا شوید .

انتخاب و حذف صفحات

یک سند فری هندحداقل باید یک صفحه داشته باشد. این بدان معنا است که شما هرگز نمی توانید تنها صفحه موجود در یک سند را حذف نمایید . به هر حال اگر صفحاتی را به یک سند اضافه کرده اید ، می توانید هر دفعه یک صفحه را حذف کنید .

برای انتخاب یک صفحه در بازرس Document :

روی صفحه ای که می خواهید در Perview Area مربوطه بازرس Document انتخاب کنید کلیک نمایید . صفحه انتخاب شده توسط یک خط محیطی تیره در Perview Area   مربوط به بازرس Document انتخاب کنید ، کلیک نمایید . صفحه انتخاب شده توسط یک خط محیطی تیره در Perview Area نشان داده می شود .

برای انتخاب یک صفحه در پنجره سند فری هند :

در پنجره سند روی صفحه ای که می خواهید انتخاب کنید، کلیک نمایید .

یا

در پنجره سند پیمایش کنید تا صفحه ای که می خواهید انتخاب شود در مرکز ناحیه پنجره قرار گیرد.

یا

با استفاده از ابزار Page  صفحه ای که می خواهید حذف نمایید را انتخاب کنید .

برای حذف یک صفحه انتخاب شده :

گزینه Remove را از منوی بازرس Document انتخاب کنید .

 

تنظیم یک پخش صفحه

معمولاً فری هند هیچ یک از بخش های یک تصویر که درخارج از صفحه قرار می گیرند را چاپ نمی کند . اگر می خواهید کار هنری کاملاً تا لبه یک صفحه چاپ شود ، لازم است این کار هنری را تا  خارج از لبه صفحه گسترش دهید یا آن را پخش ( bleed ) کنید .

برای تنظیم اندازه یک پخش ( beed )  

 1. اندازه دلخواه پخش را وارد میدان Bleed در بازرس Document کنید .
 2. کلید Enter  یا Return  را فشار دهید تا یک خط خاکستری کمرنگ در اطراف صفحه کاری شما ظاهر شود . این خط ناحیه پخش ( bleed aarea) می باشد .

استفاده از صفحات اصلیه

اگر از  برنامه های طرح بندی یک صفحه نظیر Quark Xpress  یا Adoble In Design  استفاده کرده اید ممکن است با مفهوم صفحات اصلیه آشنایی داشته باشید . یک صفحه اصلیه (master Page ) صفحه ای است که می توان آنرا به صفحات معمولی سند اعمال نمود .

برای ایجاد و تعیین سبک یک صفحه اصلیه :

۱ . گزینه New Master Page  را از منوی بازرس Document انتخاب کنید .

یا

گزینه New Master Page را از زبانه Library  انتخاب نمایید تا پنجره جدیدی که شامل صفحه اصلیه است ظاهر شود .

۲ . کلیه فقره هایی که می خواهید در صفحات سند ظاهر شوند را به صفحه اصلیه اضافه نمایید .

۳ . پنجره حاوی صفحه اصلیه را ببندید تا بدین ترتیب به صفحات سند باز گردید .

برای تبدیل یک صفحه سند به صفحه اصلیه :

۱ . صفحه ای که می خواهید به عنوان یک صفحه اصلیه عمل کند را انتخاب نمایید .

۲ . گزینه Convert to Master Page را از منوی بازرس Document انتخاب نمایید . یک صفحه اصلیه جدید از عناصر موجود در صفحه سند ایجاد می شود .

برای اعمال کردن صفحات اصلیه با استفاده از بازرس Document :

۱ . با استفاده از ابزار Page ، بازرس Document یا با کلیک کردن روی پنجره سند ، صفحه یا صفحات مورد نظر را انتخاب کنید .

۲ . صفحه اصلیه را از سیاهه Master Page در بازرس Document انتخاب نمایید . عناصر صفحه اصلیه در صفحه مزبور ظاهر می شوند .

برای اعمال کردن صفحات اصلیه ( master ) با استفاده از زبانه Library  :

شمایل صفحه اصلیه را از زبانه Library به صفحه مورد نظر بکشید. عناصر صفحه اصلیه در صفحه مزبور ظاهر می شوند .

 

برای حذف صفحه اصلیه از یک صفحه سند :

۱ . صفحه یا صفحاتی که می خواهید تغییر دهید را انتخاب کنید .

۲ . گزینه None  را از سیاهه Master Page در بازرس Document انتخاب نمایید . بدین ترتیب عناصر صفحه اصلیه از صفحه انتخاب شده ناپدید می شوند .

برای تغییر نام یک صفحه اصلیه :

۱ . روی نام صفحه اصلیه در زبانه Library دو بار کلیک نمایید .

۲ . نام جدید صفحه  اصلیه را درج نمایید .

۳ . کلیدEnter  ( یا ( Return را فشار دهید تا نام جدید اعمال شود .

برای ویرایش صفحه اصلیه با استفاده از زبانه Library :

۱ .  روی شمایل صفحه اصلیه مورد نظر در Library دو بار کلیک کنید تا پنجره صفحه اصلیه باز شود .

۲ . تغییرات مورد نظر را در صفحه اصلیه اعمال نمایید .

۳ . پنجره  صفحه اصلیه را ببندید . تغییرات صفحه اصلیه روی صفحاتی از سند ظاهر می شوند که صفحه اصلیه به آن اعمال شده بود .

ویرایش صفحه اصلیه با استفاده از بازرس Document

۱ . صفحه اصلیه را از سیاهه Master Page در بازرس Document انتخاب نمایید .

۲ . روی دکمه Edit  کلیک نمایید .

۳ . تغییرات مورد نظر خود را در صفحه اصلیه اعمال کنید .

۴ . پنجره صفحه اصلیه را ببندید . تغییرات صفحه اصلیه روی صفحاتی از  سند ظاهر می شوند که صفحه اصلیه به آنها اعمال شده است .

ترخیص فقره های صفحه اصلیه موجود در صفحات سند

۱ . صفحه ای از سند را که می خواهید ترخیص کنید انتخاب نمایید .

۲ . گزینه Release Child Page  را از  منوی بازرس Document انتخاب نمایید . بدین ترتیب ، فقره های موجود در صفحه سند دیگر توسط صفحه اصلیه نمی شوند و به راحت می توان آنها را ویرایش نمود .

فصل  پنجم

ابزارهای ایجاد مسیر

یکی از بهترین روش های یادگیری یک برنامه ترسیمی و برداری این است که کار خود را با ایجاد شکل های اساسی شروع کنید .

البته ، با استفاده از دو ابزار ویژه ، به نام های  Bezigon , Pen می توانید مسیرهایی را ایجاد کنید که دارای شکل های بسیار واضحی می باشند .

استفاده از ابزار مستطیل ( Rectangle )

مستطیل ، یکی از اساسی ترین موضوعاتی است که  می توانید ایجاد نمایید . این موضوع ، شامل مستطیل های ساده ، مربع ها و مستطیل هایی با گوشه های گردشده می باشند .

استفاده از ابزار Ellipse

بیضی ، یکی از موضوعاتی است که می توانید آن را ایجاد کنید .

همچنین ابزار Ellipse قادر به ایجاد دایره نیز می باشد .

استفاده از ابزار Line :

بدون شک فری هند برنامه ای است مختص افرادی که می گویند حتی توانایی رسم یک خط  راست را نیز ندارند ، نگران نباشید . ابزار Line این کار را ساده کرده است !

استفاده از ابزار Polygon  :

با استفاده از ابزار Polygon فقط می توانید دو نوع موضوع ایجاد کنید که عبارتند از : چندضلعی ها و ستاره ها .

ولی پیش از رسم یک چند ضلعی ، لازم است صفات آن را تنظیم نمایید .

استفاده از ابزار Pencil

ابزار Pencil از سه حالت مختلف ابزاری برخوردار است که عبارتند از :Free Hand ( فری هند ) ، Variable Stroke  ( ضربش متغیر ) و Calligraphic  Pen ( قلم خط نگاری ) . هر یک از حالت های مزبور نماهای مختلفی را نیز ایجاد می کنند .

حالت فری هند برای ردیابی کردن تصاویر پویش شده مفید می باشد .

Variable Stroke به ضربه قلمو شبیه است . بالاخره Calligraphic  Pen مانند ضربش یک قلم زاویه دار مورد استفاده در خوشنویسی می باشد .

اگر به جای یک ماوس ، با یک لوح ترسیمی ( drawing tablet ) حساس به فشار و قلم کار می کنید ، هر دو حالت Variable  Strake  و Calligraphic  Pen بسیار موثر می باشند . زیرا ، لوح های مزبور به شما امکان می دهند تا پهنای ضربش را با توجه به مقدار فشاری که اعمال می کنید تغییر دهید .

استفاده از ابزار Spiral  :

برای ایجاد انواع مارپیچ ها ، ابزار Spiral موجود در فری هند گزینه هایی بیش از آنچه مورد نیاز است را ارائه می دهد .

استفاده از ابزار Are :

آشنایی با ابزار ایندیاناجونز (ابزار Are ) .

استفاده از ابزار Teace  :

ممکن است کار هنری که مایلید به مسیرهای فری هند تبدیل شود را پویش کرده باشید . ابزار Teace ابزاری است که از توانائی تشخیص شکل های مختلف موجود در کادر هنری و تبدیل آنها به مسیرهای برداری برخوردار است . ولی پیش از استفاده از این ابزار ، لازم است کار هنری پویش شده را به سند فری هند مختص به خود وارد کنید .

 

استفاده از ابزارهای Bezigon , Pen  :

در این جا با دو ابزار دیگرایجاد که در تختانه Tools وجود دارند ، آشنا می شوید. این ابزارها عبارتند از : Bezigon , Pen ابزارهای مزبور خصوصاً در مقایسه با ابزار Pencil   به شما امکان می هند تا بر شکل مسیر نظارت بیشری داشته باشید .

با این وجود کاربرد ابزارهای مزبور مانند سایر ابزارهای ایجاد نمی باشد .به همین خاطر ، فصل جداگانه ای را به نحو عملکرد آنها در جزئیات ظریف اختصاص داده ایم .

 

فصل ششم

 

ابزارهای Bezigon , Pen

بدین ترتیب که روی این ابزار کلیک نمودم و آن را به روشی که تصور می کردم می توانم یک منحنی در عرض صفحه نمایش ایجاد کنم کشیدم ، ولی به جای منحنی ، یک سلسله از خطوط درهم به دست آوردم که در جهت های مختلف یکدیگر را قطع می نمودند .

کار با ابزار Pen

با یادگیری ابزار Pen فری هند ، آموختن ابزار Pen در برنامه هایی نظیر Adobe In Design , Quark Xpress , Fire Workes Macromedia , Macromedia Flash , Adobe  Photochop  نیز آسانتر خواهد شد .

ایجاد مسیرها با استفاده از ابزار Bezigon :

به خاطر سپردن همه حرکت های مربوط به ابزار Pen  کار مشکلی است . ممکن است به این نتیجه برسید که ایجاد موضوعات با استفاده از ابزار Bezigon ساده تر می باشد .

 

افزودن نقاط به یک مسیر

ممکن است بخواهید پس از ایجاد یک مسیر ، پاره خط های بیشتری را به آن اضافه کنید . برای انجام این کار ، نقاط را به انتهای مسیر مورد نظر اضافه نمایید . ( این روش فقط در مسیر های باز عمل می کند . زیرا مسیرهای بسته هیچ نقطه انتهایی ندارند . )

 

 

فصل هفتم

 کارکردن با نقاط

همچنان که در فصل های قبل دیدید ، کل موضوعات ایجاد شده از طریق ابزارهای ایجاد ، مسیرها ( Pathe ) نامیده می شوند . همه این مسیرها ، شامل نقاطی هستند که به وسیله پاره خط ها به یکدیگر متصل می گردند .

شناخت انواع نقاط :

اگر با برنامه هایی نظیر Fireworks ماکرومدیا یا Illustrator  ادوب کارکرده باشید ، حتماً با اصول کار با نقاط نیز آشنایی دارید .

اصول نقاط :

در مورد کار با نقاط ( یا نقاط لنگر ) سه عنصر وجود دارند که عبارتند از : خود نقطه ، پاره خطی که این نقطه را به سایر نقاط موجوددر مسیر وصل می کند و دستگیره های نقطه که ممکن است از نقطه مزبور خارج شوند .

دستگیره ها ( handles ) خطوط غیر چاپی هستند که جهت منحنی های مسیر را نظارت ( کنترل ) می کنند . تغییر جهت دستگیره سبب تغییر شکل مسیر           می شود .

دستگیره های نقطه ، بزیر ( Bezier ) نامیده می شوند . این دستگیره ها ، پس از مرگ پیر بزیر ،       ( ریاضی دان فرانسوی ) به این نام شهرت یافتند . این ریاضی دان ، اصول ریاضی که بر دستگیره ها نظارت می کنند را اختراع نمود .

نقاط گوشه ای

نقاط منحنی

نقاط اتصال دهنده

نقاط اتصال دهنده ، می توانند دارای یک یا دو دستگیره نقطه ای باشند . وقتی نقطه اتصال دهنده ، بین یک پاره خط راست و یک پاره خط انحنادار قرار می گیرد ، فقط یک دستگیره نقطه ای وجود دارد که جهت آن با خط راست یکسان می باشد . اگر یک نقطه اتصال دهنده بین دو پاره خط انحنادار قرار گیرد ، دو دستگیره نقطه ای بر حسب موقعیت نقاط موجود در طرفین نقطه اتصال دهنده محدود می شوند .

۱  ـ انتخاب نقاط :

شکل مسیرها را تعریف می کنند . بنابر این ، در صورت انتخاب نقاط موجود در یک مسیر و کار کردن با آنها شکل مسیر مربوطه نیز تغییر می کند و از همین جاست که ایجاد کار هنری شروع می شود .

فری هند ، برای انتخاب و جابه جایی نقاط ، دارای دو ابزار است که عبارتند از :

 ابزار Pointer  ( اشاره گر ) و ابزار Subselect      ( انتخاب فرعی ) به هر حال همان طور که می خواهید دید ، موقع کار کردن با ابزار Pointer   ، و ابزار Subselect به عنوان یک گزینه محسوب می شود .

۲ ـ برای انتخاب نقاط از طریق کلیک کردن

۳ ـ برای انتخاب نقاط با استفاده از روش خیمه زنی

۴ ـ برای انتخاب نقاط خارج از ناحیه مستطیلی

۱ ـ اصلاح نقاط و دستگیره ها

شکل یک مسیر به نوع نقاط آن بستگی دارد . شما می توانید با تغییر نوع نقطه یا دستگیره های نقطه ای ، شکل مسیر را تغییر دهید .

 

۲ ـ برای اصلاح نقاط با استفاد از بازرس Object

۱ ـ موقع ایجاد مسیرها ، ممکن است بخواهید از طریق حذف یا اضافه کردن برخی از نقاط ، اصلاحاتی را در مسیر ایجاد نمایید .

۲ ـ برای حذف نقطه انتخاب شده از یک مسیر :

۱ ـ برای حذف نقطه یا نقاط مورد نظر ابتدا آنها را انتخاب کنید .

۲ ـ کلید Delete را فشار دهید . بدین ترتیب ، نقطه مزبور حذف شده و مسیر مجدداً شکل می گیرد .

برای اضافه کردن  یک نقطه به یک مسیر :

۱ ـ  مسیر مورد نظر را انتخاب کنید .

۲ ـ ابزار Pen  یا Bezigon را در محلی که می خواهید نقطه جدید اضافه شود قرار دهید تا یک علامت مثبت ( + ) در کنار مکان نما ظاهر شود .

برای دو بخشی کردن یک نقطه :

۱ ـ نقطه منفردی را از یک مسیر انتخاب کنید .

۲ ـ فرمان Modify > Split  را اجرا نمایید تا فری هند نقطه مزبور را به دو نقطه روی هم تقسیم می کند .

 

صل هشتم

کار کردن با مسیرها

مسیرها (Paths ) سطوح بعدی نقاط لنگر می باشند . در واقع ، می توانید مسیرها را همانند مولکول هایی در نظر بگیرد که اتم های مجزا را به شکل یک رشته در می آورند . دو نقطه انحناداری که به یک نقطه منفرد گوشه ای متصل شده اند ، یک مسیر را ایجاد می کنند . سه نقطه گوشه ای به هم متصل شده و مسیر دیگری را ایجاد می نمایند .

انتخاب و جابه جایی موضوعات

برای این که تغییراتی را در کار هنری خود اعمال نمایید ، انتخاب و جابه جا کردن موضوعات امری ضروری است .

 

انتخاب و جابه جایی یک موضوع

۱ ـ با استفاده از ابزار Pointer  ، روی موضوعات مورد نظر کلیک کنید تا یک پیکانه چهار سر ظاهر شود .

۲ ـ لحظه ای صبر کنید . در حالی که موضوع را جا به جا می کنید ماوس را بکشید تا پیش نمایشی از حرکت آن داشته باشید .

برای جا به جا کردن یک مسیر با کشیدن نقاط آن :

۱ ـ کلید Control  ( در مکینتاش ) یا کلید Ctrl ( در ویندوز ) را در حالت فشار نگاه دارید .

۲ ـ با به کارگیری ابزار Pointer پیکانه را روی نقطه ای که می خواهید بکشید ، قرار دهید . یک نقطه کنار پیکانه ظاهر می شود که نشان می دهد روی نقطه مورد نظر قرار دارید .

۳ـ مسیر را به موقعیت جدیدی بکشید .

 کشیدن ماوس به سمت نقطه دیگر ، یک نقطه سیاه رنگ در کنار مکان نما و کشیدن آن روی یک راهنما ، یک نقطه توخالی ظاهر می کند .

برای انتخاب موضوعات پشتی ( در مکینتاش ) :

۱ ـ مکان نما را در ناحیه ای که مایلید یک موضوع را انتخاب نمایید ، قرار دهید .

۲ ـ کلیدهای Control + Opt را در حالت فشار نگاه دارید .

۳ـ روی موضوعاتی که روی هم قرار گرفته اند کلیک کنید تا به موضوع پشتی مورد نظر خود برسید .

برای انتخاب موضوعات پشتی ( در ویندوز ) :

۱ ـ مکان نما را روی محلی که می خواهید یک موضوع را انتخاب نمایید ، قرار دهید .

۲ ـ کلیدهای Control + Alt  را در حالت فشار نگاه دارید .

۳ ـ برای انتخاب موضوع پشتی ، به دفعات لازم دکمه راست ماوس را فشار دهید .

رونوشت گیری و مضاعف سازی موضوعات

یکی از مزیت های کار کردن در برنامه کاربردی نگاره سازی رایانه ای این است که شما می توانید رونوشت های متعددی از موضوعات ایجاد نمایید .

برای رونوشت گیری و چسباندن یک موضوع  روی صفحه :

۱ ـ فرمان Edit > Copy را انتخاب کنید تا رونوشتی از موضوع مورد نظر در تخته برش قرار گیرد .

۲ ـ در صورت تمایل ، به یک موقعیت جدید در صفحه ، به یک صفحه جدید یا به یک سند جدید منتقل شوید .

۳ ـ فرمان Edit > Paste  را انتخاب کنید تا مضاعفی از موضوع در میان پنجره ظاهر شود.

کار کردن با گروه ها

شما می توانید برای حفظ شکل موضوع ، یا انتخاب راحت تر موضوعات ، نقاط مسیر یا موضوعات متعدد را گروه بندی نمایید .

برای  گروه بندی  مسیرها :

۱ ـ مسیر با موضوعاتی که مایلید گروه بندی شود را انتخاب نمایید .

۲ ـ فرمان Modify > Group  را انتخاب کنید . بدین ترتیب ، به جای نقاط جداگانه ، ۴ گروه از نقاط لنگر به گوشه های مسیر یا مسیرها اختصاص می یابند .

برای لغو گروه بندی یک موضوع

۱ ـ موضوع گروه بندی شده را انتخاب کنید .

۲ ـ فرمان Modify > Ungroup را انتخاب نمایید تا گروه بندی موضوع مزبور لغو شود .

۳ ـ اگر موضوع منتخب ، بخشی از یک گروه تودر تو باشد ، مجدداً فرمان  Ungroup را انتخاب نمایید تا گروه بندی همه موضوعات به طور کامل لغو گردد .

بستن و باز کردن مسیرها

وقتی برای نخستین بار از فری هند استفاده کردم ، مواردی پیش می آمد که بستن یک مسیر باز ، امری ضروری بود . مثلاً ، شما نمی توانستید یک موضوع را با یک رنگ پر کنید مگراین که این موضوع یک مسیر بسته بود . امروزه ، بستن یک مسیر برای مشاهده پر کننده آن ضرورتی ندارد . به هر حال ، شما هنوز هم مایل باشید روزنه میان نقاط انتهایی یک مسیر را ببندید .

برای بستن یک مسیر از پیش ترسیم شده :

 • با استفاده از ابزار Pointer یکی از نقاط انتهایی را روی نقطه انتهایی دیگر بکشید . به محض این که نقاط مزبور روی هم قرار گیرند ، مسیر بسته می شود .

 

استفاده از تنظیمات Contact Sensitive

موقعی که از ابزارهای Pointer یا Lasso استفاده می کنید ، باید موضوع مورد نظر را به طور کامل در درون یک حلقه قرار دهید تا انتخاب شود . با این وجود می توانید تنظیم مربوط به ابزارهای مزبور را طوری تغییر دهید که فقط بخشی از موضوع مشخص و انتخاب گردد . چنین حالتی را حالت حساس به تماس  (Contact Sensitive ) می نامند .

برای کارکردن با Contact Sensitive

 • یک خیمه در اطراف بخشی از موضوع که می خواهید انتخاب گردد ، بکشید . بدین ترتیب ، وقتی دکمه ماوس را رها می کنید ، کل موضوع انتخاب می شود .

برای کارکردن با Contact Sensitive  Lasso  

 • ناحیه ای را در اطراف بخشی از موضوع مورد نظر که مایلید انتخاب شود ، کمند بزنید . با رها کردن دکمه ماوس ، کل موضوع انتخاب خواهد شد .

 

 

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]
آموزش ICDL آموزش برنامه‌‌نویسی آموزش بورس
آموزش اکسل Excel آموزش طراحی سایت آموزش ریاضی عمومی
آموزش آفیس Office آموزش ساخت بازی موبایل آموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتی آموزش برنامه‌‌نویسی اندروید آموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کار آموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محور آموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجی آموزش راه‌اندازی و مدیریت سایت آموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازی آموزش طراحی و گرافیک کامپیوتری آموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 1 =