مجموعه سایت های ما
جایی برای یادگیری بیشتر

دانلود رایگان مقاله نیوز گروپ پدیده ای نا آشنا

0

 ارتباط از طریق اینترنت دو صورت کلی دارد : ارتباط همزمان ( Realtime ) و ارتباط غیر همزمان ( Non Realtime ). تقریبا همه کاربران اینترنت تجربیاتی را در زمینه این دو نوع ارتباط دارند. اتاقهای گپ و کنفرانسهای اینترنتی ، نمونه هایی از ارتباطات همزمان هستند و پست الکترونیکی ، انجمن ها و تالار های گفتگو یا همان فوروم ها ( Forums ) ، گروههای خبری ( News Group ) ، صفحه های پیغام ، نمونه هایی از روشهای ارتباطی غیر همزمان هستند.
سایه نیوزگروپ ها در ایران کمی سنگین است. کمبود اطلاعات و ظاهر معمولی این پروتکل اینترنت باعث شده که افراد بسیار کمی از نیروی فراوان نهفته در یوزنت ( Usenet ) استفاده کنند. تا آنجا که مراکز اینترنت معدودی پیدا می شود که این پروتکل را به کاربران خود ارائه کنند. با همه این کمبودها ، قدرت نیوزگروپ ها در ارتباطات را نمی شود پنهان کرد. اکثر کاربران نیوزگروپ ها علاقه ای به آموزش و ترویج این سرویس اینترنت ندارند ، دلیلی منطقی دارند. نمی خواهند بلایی که بر سر چت و چت روم ها آمد ، با همگانی شدن ، بر سر نیوزگروپ ها هم بیاید. در حال حاضر نیوزگروپ پدیده ای حرفه ای است که افراد حرفه ای ( Professional ) در کامپیوتر و شبکه و امنیت شبکه بیشتر از آن استفاده می کنند.
نیوزگروپ و پروتکل آن ، یوزنت ( NNTP Protocol ) ، بسیار شبیه تالارهای گفتگو ( Forums ) در وب است . در اصل فوروم ها ، شکلی از همان گروههای خبری است که در قالب وب گنجانده شده اند. در تعریف یوزنت می توان آن را مانند هزاران هزار تابلوی اعلانات ( Billboard ) فرض کرد که هر کس که عضو آن تابلو اعلانات باشد میتواند صحبت ، سئوال ، جواب یا مطلب خود را به آن تابلو سنجاق کرده تا بقیه افراد آن را خوانده و احتمالا جواب دهند. هر چند که در مورد این مطلب به شدت توصیه شده است که برای تشریح گروههای خبری از عبارات تابلوی اعلانات یا BBS ها استفاده نشود چرا که این کار مثل این است که موتورسیکلت هوندا را مثل روروک بچه ها در نظر گرفت. قدمت و تاریخچه یوزنت و گروههای خبری بیشتر از وب است و تقریبا قبل از به وجود آمدن وب در اینترنت ، بعد از پست الکترونیکی ( E-mail ) محبوبترین و پراستفاده ترین پروتکل یا سرویس در اینترنت بوده است.

امروزه گروههای خبری بیشتر در زمینه هایی مثل بحث و گفتگو در زمینه مسائل سیاسی ، اقتصادی ، بازرگانی ، سهام و بورس ، تکنولوژی و کامپیوتر ، شبکه ، امنیت شبکه ، ورزش ، هنر و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند که تقریبا تمام مباحث موجود در دنیای امروز را شامل می شوند. گسترش بسیار زیاد گروههای خبری در همه جای دنیا باعث شده که اگر شما یک سئوال یا یک مطلب را به یک گروه خبری خاص و نیمه معروف ارسال ( POST ) کنید در کمتر از یک دقیقه حداقل ۵ پاسخ ( زیرنویس یا Reply ) برای نوشته شما از سراسر جهان ارسال می شود. و این موضوع تقریبا یوزنت را به پروتکلی همزمان ( Realtime ) برای ارتباط تبدیل کرده است. متاسفانه اکثر مراکز اینترنت در ایران فقط دو پروتکل پست الکترونیکی ( E-mail ) و وب ( World Wide Web ) را به کاربران عرضه می کنند و تعداد بسیار کمی هستند که پروتکل NNTP یا همان یوزنت را ارائه می دهند. اما از آنجایی که در اینترنت همه چیز هست ( از شیر مرغ تا جان آدمیزاد ! ) ، سرورهایی هستند که این امکان را برای شما به ارمغان می آورند و احتیاجی به درخواست این سرویس از ISP خود ندارید. و مانند همه ی چیزهای دیگر در اینترنت به دو صورت رایگان ( FREE ) و هزینه بر ( By Payment ) وجود دارند. کافیست که کلیدواژه ای مثل ” Free NNTP Server ” یا ” Free Newsgroup ” را در جستجوگرهایی مانند یاهو یا گوگل جستجو کنید و لیستی از تعداد زیادی میزبان که این سرویس را به طور رایگان یا غیر رایگان به شما ارائه می دهند ، دریافت کنید.

برای خواندن و استفاده از گروههای خبری احتیاج به نرم افزار خبرخوان دارید ، مانند احتیاج به نرم افزار برای ارسال و دریافت ایمیل های خود ، همچون Outlook یا Opera mail . Ms Outlook علاوه بر اینکه نرم افزاری برای کار با ایمیل است ، توانایی کار با گروههای خبری را نیز دارد. کافیست که در هنگام ساخت یک Account جدید ، نوع اکانت را News Account انتخاب کرده و اطلاعات مورد نیاز را برای آن وارد کنید.
به طبع همانند همه چیز در اینترنت ، گروههای خبری نیز برای خود سلسله مراتب و تشکیلاتی دارند ! سلسله مراتبی که سالها پیش برای گروههای خبری تدوین شد ، هنوز وجود دارد و بیگ ۷ ( Big 7 ) نامیده می شود. هفت سلسله مراتب زیر ، حاوی بیشترین ترافیک گروههای خبری هستند :

alt. : این سلسله مراتب به هر موضوعی که در دنیا قرار دارد مربوط می شود و به عنوان سلسله مراتب ” یاغی ” یا همان Alternative شناخته شده است.

comp. : این سلسله متشکل از گروههای خبری است که با کامپیوتر کار می کنند.
misc. : این سلسله متنوع است و همه چیز را شامل می شود.

news. : کوچکترین سلسله مراتب است که حاوی تعداد انگشت شماری از گروههای خبری است که با موضوعات مربوط به یوزنت و خود گروه خبری سروکار دارند.

rec. : گروههای خبری این سلسله حاوی خلاقیت و مطالب مربوط به آن هستند.
sci. : متشکل از گروههای خبری با موضوعات مختلف علمی است.

soc. : حاوی گروههای خبری است که موضوعات اجتماعی را دربر می گیرد.
talk. : در گروههای خبری این سلسله در مورد هر چیزی می توان صحبت کرد.
اگر دقت کرده باشید ، به جای هفت گروه خبری ، هشت گروه خبری بیان شد. سلسله مراتب alt. بخشی از هفت سلسله مراتب اصلی نیست هر چند که امروزه alt. بزرگترین سلسله مراتب در یوزنت است. مثلا گروه خبری news.announce.newgroups یا news.announce.newusers برای افراد تازه وارد در یوزنت است و مطالب بسیار مفیدی را ارائه می دهند.

و خلاصه اینکه یوزنت و گروههای خبری هرچند که کم-کاربرد و سخت-کاربرد است اما نیروی اطلاعاتی فراوانی در خود دارد. از هیچ چیز سالمی در دنیای امروز عقب نمانید ، همین امروز یوزنت ( NNTP ) را به خانه خود دعوت کنید.

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظر
بازخورد های درون متن
مشاهده همه نظرات