رپورتاژ

چگونگی مراقبت از تلویزیون ها

تلویزیون یکی از مهم ترین دستگاه های رسانه ایی موجود در هر خانه ایی است که مانند هر وسیله دیگر نیاز به مراقبت و نگه داری دارد تا از بروز خرابی و یا کوتاه شدن عمر دستگاه جلوگیری شود. شما باید دقت داشته باشید که تلویزیون شما در شرایط محیطی مناسبی قرار داشته باشد تا از بروز آسیب احتمالی جلوگیری شود. در ادامه بررسی نکات مهم نگه داری از تلویزیون ها می پردازیم که دانستن این نکات برای هر فردی که طول عمر تلویزیون برای وی اهمیت دارد مهم است.

  1. محل قرار گیری تلویزیون : محل قرار گیری تلویزیون از اهمیت زیادی برخوردار است بطوریکه اگر در جای مناسبی قرار ندهید ممکن است از عمر مفید تلویزیون شما بکاهد. تلویزیون خود را در محل پر رفت و آمد قرار ندهید زیرا ممکن است با اشیا و افرادی که در رفت و آمد هستند برخورد داشته باشند و این برخورد ممکن است تلویزیون تکان های شدید داشته و یا اینکه در هنگام برخورد با اشیا آسیبی به صفحه نمایش آن وارد شود. همچنین در نظر داشته باشید که تلویزیون شما در محل های سرد و یا گرم قرار نگیرد. زیرا شرایط آب و هوایی مختلف ممکن است به سیستم داخلی تلویزیون آسیب برساند. در تلویزیون ال ای دی ۴K باید توجه بیشتری به این عوامل داشت.
  2. پرهیز از ضربه زدن به صفحه نمایش : نسل جدید تلویزیون ها بسیار باریک و یا فوق باریک بوده و این باریک بودن احتمال آسیب به صفحه نمایش را افزایش میدهد. توجه داشته باشید که اگر به صفحه نمایش تلویزیون ضربه محکمی وارد شود, باعث از بین رفتن یک پیکسل و یا یک لامپ تلویزیون می شود.
  3. آسیب های احتمالی به هنگام گرد گیری : به هنگام گرد گیری تلویزیون باید دقت داشته باشید که هیچ گونه آب یا مواد شوینده ایی به صفحه نمایش تلویزیون نزنید. رسیدن آب یا مواد شوینده به پنل تلویزیون باعث خرابی سیستم های داخلی آن می شود .در هنگام پاک کردن صفحه نمایش از دستمال ها و یا پارچه های زبر و خشن استفاده نکنید زیرا امکان خط افتادن بر روی صفحه نمایش زیاد است. حتما از دستمال مخصوص تلویزیون , که به هنگام خرید تلویزیون به شما ارائه می دهند استفاده کنید.
  4. محافظت از کنترل : تمامی تلویزیون ها دارای یک کنترل هستند که تمامی کارای تنظیماتی و کنترل تلویزیون را انجام می دهد. کنترل را دور از دسترس کودکان قرار دهید و سعی کنید که به دکمه های آن آسیبی وارد نشود. زیرا به هنگام خراب شدن تهیه کنترل اصل آن در بازار یافت نمی شود.
  5. گرد گیری با سشوار : شما می توانید برای زدودن غبار از درز تلویزیون از سشوار استفاده کنید. همچنین می توانید از چند قطره آب به همراه دستمال مخصوص تلویزیون قاب دور تلویزیون را تمیز کنید.
  6. تنظیم روشنایی نور : هرچه نور صفحه نمایش تلویزیون شما بیشتر باشد از عمر مفید تلویزیون شما می کاهد در نتیجه برق بیشتری مصرف می کند. با تنظیم تلویزیون خود می توانید روشنایی آن را کاهش دهید تا عمر بیشتر و همچنینبرق کم تری را استفاده کند.
  7. پرهیز از روشن ماندن مداوم : نباید تلویزیون ها را در طول شبانه روز به صورت مداوم روشن بگذاریم این عمل به سخت افزار تلویزیون آسیب می رسد و باعث می شود که کم تر از عمر معمول برای شما کارایی داشته باشد در نتیجه موجب می شود که پیکسلها و یا لامپ های تلویزیون بسوزد. بهترین بازه زمانی از تلویزیون پنج ساعت در شبانه روز است, بیشتر از این بازه زمانی قطعات الکترونیکی شما داغ می کند و گرما یکی از مهم ترین علل فیزیکی در استهلاک مواد بشمار می اید که در قطعات الکترونیکی این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا با گرم شدن انرژی بیشتری مصرف می کنند در نتیجه موجب خرابی می شود. اگر شما بیشتر از این مدت از تلویزیون خود استفاده می کنید بهتر است هر دو یا سه ساعت یک بار تلویزیون خود را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه خاموش کنید. در تلویزیون ال جی مدت زمان روشن ماندن هر محصول به طور کامل ذکر شده است و شما می توانید با رعایت این موضوع از تلویزیون خود بهترین بهره را ببرید .
  8. عینک های سه بعدی : اگر تلویزیون سه بعدی دارید که همراه عینک های سه بعدی هستند در نگهداری از این عینک ها کوشا باشید. زیرا در هنگام آسیب رسیدن به این عینک ها امکان تعمیر مجدد آن ها وجود ندارد در نتیجه تهیه مجدد این عینک ها هزینه گزافی را برای شما رقم می زند. پس سعی کنید از عینک های سه بعدی خود به درستی استفاده کنید.
  9. تلویزیون را بطور کامل خاموش کنید : برای نگه داری درست از تلویزیون بهتر است که آن را در حالت استند بای قرار ندهید زیرا در این حالت برخی از اجزای داخلی تلویزیون به فعالیت خود ادامه میدهند. بهتر است از سیم های رابط دارای کلید برق استفاده کنید که این کار باعث می شود شما هم بطور کامل تلویزیون خود را خاموش کنید و هم اینکه نیازی نیست از برق بکشید.
  10. استفاده از ترانس : یکی از علل های شایع در خرابی تلویزیون ها نواسانات برق است. استفاده از یک ترانس یا رگولاتور ولتاژ این امکان را به تلویزیون شما می دهد که اجازه ورود هیچ گونه نواسانات برقی را به سیستم تلویزیونی شما وارد نشود. قطع برق های ناگهانی , رعد و برق, طوفان و نواسانات برق باعث افزایش فشار ولتاژ های خطرناکی می شود که ممکن است برروی صفحه نمایش تلویزیون اثر منفی بگذارد. در نتیجه برای جلوگیری از این حوادث بهتر است از یک ترانس استفاده کنید. این دستگاه ولتاژ ورودی به تلویزیون را تنظیم می کند و از فشار های ولتاژ ناگهانی و خطرناک به تلویزیون جلوگیری می کند.

نکات بالا از مهم ترین نکاتی بود که شما در استفاده از تلویزیون باید بیاد داشته باشید. تا از بروز آسیب های احتمالی جلوگیری کنید. اما در آخر لازم به ذکر است که حتما تلویزیون خود را از یک برند معتبر همراه با گارانتی خریداری کنید تا در هنگام بروز مشکل با همان شرکت تماس حاصل فرمایید تا تلویزیون شما را تعمیر کند. برند محبوب ال جی تلویزیون هایی ارائه می دهد که همراه با ضمانت نامه گلدیران بوده که در صورت بروز هر گونه مشکل برای تلویزیون شما یک تکنیسین برای رفع مشکل به درب منزل شما می فرستد تا شما مشکل حمل و نقل تلویزیون به نمایندگی های ال جی در سطح شهر نداشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

30 + = 31

بستن