رپورتاژ

ماکروفر و مزایای آن

این روزها کمتر آشپزخانه‎ای وجود دارد که وسیله‎ای به اسم ماکروفر در آن به چشم نخورد. خرید ماکروفر به یکی از اولویت‎های لیست جهیزیه بسیاری از دختران تبدیل شده است و این دستگاه از جمله بهترین وسایل خانم‎های شاغل به شمار می‎رود که در آشپزی وقت کمی دارند چون باعث افزایش سرعت آن می‎شود.

از طرف دیگر این قضیه نه تنها در وقت افراد صرفه‎جویی می‎کند بلکه زمان مواجهه غذا با آب گرم درون دستگاه در مقایسه با دیگر روش‎های متداول پخت کمتر است. در نتیجه تعدادی از ویتامین‎ها و املاحی که در روش‎های معمول پخت بیشتر در مقابل کاهش هستند در مایکروفر شانس کمی برای کم شدن دارند. به عبارت دیگر ارزش غذایی در مایکروفر (ماکروفر) بیشتر نگه داشته می‎شود. از بین این گروه ویتامین‎ها می‎توان ویتامین ث و ب۱ را نام برد.

از سوی دیگر مقدار پروتئین هدر رفته در مایکروفر در مقایسه با دیگر روش‎های پخت کمتر است. به همین علت است که گوشت پخته شده در ماکروفر پروتئین بیشتری دارد چون میزان اکسیداسیون کمتر بوده است.

علت عدم استفاده از ظروف فلزی در مایکروفر

امواج ماکروویو باعث شکل گیری جریان در فلز می‎شوند. این احتمال وجود دارد که این جریان مقداری سبب گرم شدن فلز و در نتیجه به دنبال آن آتش‎سوزی شود. در نتیجه استفاده از ظروف فلزی به هیچ وجه کار منطقی نیست.

توصیه‎هایی در خصوص استفاده از مایکروفر

  • مطالعه با دقت دفترچه راهنمای دستگاه
  • تقسیم مواد غذایی همانند گوشت، مرغ و ماهی به قسمت‎های کوچک قبل از پخت
  • چیدن مواد غذایی به صورت تک لایه (به عبارتی روی گوشت سبزی نریزید آن را اطراف گوشت قرار دهید تا به صورت تک لایه در کل فضای ظرف پخش شود)
  • گذاشتن در ظرف تا چند دقیقه بعد از گرم شدن یا پخت غذا و بیرون آوردن ظرف از غذا
  • عدم استفاده از ظروف فلزی در درون دستگاه
  • عدم استفاده از ادویه و نمک فراوان در زمان پخت (سفت شدن غذا را به همراه دارد)

تمیز کردن ماکروفر:

بدون شک به دنبال چند مرتبه استفاده از مایکروفر به علت پخش ذرات غذا داخل فضای آن، نیاز به تمیز کردن دستگاه است. با توجه به این‎که تکه‎های غذای به جا مانده داخل دستگاه خشک می‎شوند، مهم ترین نکته پیش از به کار بردن مواد پاک‎کننده، قرار دادن ظرفی آب با دو قاشق آب لیمو یا چند حلقه لیمونی تازه داخل دستگاه است. آب بعد از جوشیدن و ایجاد رطوبت در فضای درونی ماکروفر باعث پاک‎ کردن ساده آن می‎شود.

قیمت مایکروفر در بازار با توجه به نوسان ارز افزایش زیادی داشته است اما از بین برندهای محبوب مایکروفر در بازار می‎توان نام‎هایی همچون ال‎جی، سامسونگ، پاناسونیک و فلر را نام برد. علاوه بر آن مدت چند سالی است که در بازار محصولی به اسم سولاردم به چشم می‎خورد که به ادعای سازندگان آن، این دستگاه برنامه‎ای دارد که طبق آن می‎توان برای پخت و پز از اشعه ماکروفر استفاده نکرد و در عوض فضای درون این دستگاه برپایه فناوری داخل فر گازهای مبله گرم کرد.

با این وجود اکثریت مشتریان می‎گویند که این خصوصیت سولاردم عملا به وسیله افراد به کار گرفته نمی‎شود و آن‎ها از همان برنامه پخت و پز با مایکرو استفاده می‌کنند حتی تعداد زیادی از کاربران با نحوه استفاده از امکانات این دستگاه آشنا نیستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 1 =

بستن