دروس مهندسی صنایع دروس رشته مدیریت آموزش رباتیک و الکترونیک
دروس آمار و داده کاوی دروس مهندسی برق آموزش برنامه نویسی
دروس مهندسی عمران دروس مهندسی کنترل آموزش طراحی وبسایت
دروس مهندسی معماری دروس مهندسی قدرت دروس مهندسی نرم افزار
دروس مهندسی مکانیک آموزش مجموعه آفیس آموزش برنامه نویسی اندروید
دروس مهندسی شیمی آموزش طراحی و گرافیک آموزش زبان های خارجی
دروس اقتصادی و مالی آموزش متلب و سیمیولینک آموزش انیمیشن سازی
آموزش های رایگان تبلیغات دیجیتال هوشمند استخدام در فرادرس
اخبار نظام مهندسی

ساخت و ساز در روستاهای قزوین براساس مقررات ملی ساختمان دنبال می شود

حامد عبدالرزاقی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ساختمان ها را بخشی از سرمایه های کشور دانست و افزود: ارتقای سطح کیفی در ساخت و ساز در همه مناطق، به خصوص روستاها بدون شک باعث حفظ این منابع و سرمایه ها به هنگام وقوع حوادثی از جمله سیل و زلزله می شود.
وی خاطرنشان کرد: نظام مقررات ملی ساختمان برای اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی و در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره برداران از ساختمان ها و نیز حفظ و افزایش بهره وری منابع مواد و انرژی و سرمایه های ملی وضع شده است.
این مسئول ادامه داد: در همین راستا وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تفاهم نامه ای را منعقد کرده اند که بر اساس آن ساخت و سازها به استناد ماده ۴ قانون نظام مهندسی از تاریخی که وزارت راه و شهرسازی در هر محل تعیین می کند از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی صلاحیت دار در امور فنی ساختمان مورد نظارت قرار می گیرد.
عبدالرزاقی اضافه کرد: صلاحیت یاد شده مهندسان از طریق پروانه اشتغال به کار مهندسی که مرجع صدور آن نیز وزارت راه و شهر سازی است، تعیین و در این راستا و به جهت تعمیم و گسترش استفاده از خدمات مهندسی در روستاها، این دستورالعمل در استان قزوین به مورد اجرا گذاشته می شود.
رئیس اداره نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین ادامه داد: براساس این دستور العمل، ۹۰ نفر از مهندسان واجد شرایط استان طی فراخوانی از سوی سازمان نظام مهندسی مصاحبه تخصصی گرفته شد که براساس اعلام نیاز بنیاد مسکن به ۶۰ نفر از آنان صلاحیت نظارت در ساخت و سازهای روستاها داده خواهد شد.
به گفته وی، برای این تعداد افراد دوره های آموزش تخصصی شامل دوره توجیهی آشنایی با طرح هادی روستایی و گردش کار صدور پروانه ساختمان روستایی با عنوان روش های اجرایی (جوشکاری، پی کنی، قالب بندی، سفت کاری، آرماتوربندی، بتن ریزی و روش اجرای سقف) در ۲ بخش تئوری و عملی به همراه مباحث مقررات ملی ساختمان به اجرا گذاشته می شود.
عبدالرزاقی همچنین گفت: برای ارائه خدمات تهیه نقشه نیز براساس تفاهم نامه موجود، دفاتر طراحی و تهیه نقشه های روستایی در روستاها تشکیل می شوند تا متقاضیان برای تهیه نقشه و اخذ پروانه به آن مراجعه کنند.
وی ادامه داد: در مورد طراحان دفاتر نیز در ۲ بخش عمران و معماری دوره های آموزشی برگزار شده است که طی آن ۵۴ مهندس طراح و معمار و محاسب سازه آموزش های لازم را دیده اند.
وی در پایان اضافه کرد: به واسطه اجرای طرح نظام فنی روستایی، ۶۰ مهندس ناظر و ۵۴ مهندس طراح و محاسب از این پس در روستاهای استان مشغول به فعالیت خواهند شد.
استان قزوین دارای ۸۴۲ روستا است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 44 = 46

بستن