آموزش دروس مهندسی برق آموزش دروس مهندسی عمران آموزش دروس مهندسی کامپیوتر
آموزش دروس مهندسی معماری آموزش دروس مهندسی شیمی آموزش دروس مهندسی صنایع
آموزش دروس مهندسی مکانیک آموزش دروس مهندسی مخابرات آموزش دروس مهندسی قدرت
آموزش دروس مهندسی کنترل آموزش دروس مهندسی مواد آموزش دروس مهندسی پزشکی
آموزش دروس مهندسی کشاورزی آموزش دروس رشته فیزیک آموزش دروس رشته مدیریت
آموزش دروس رشته حسابداری آموزش دروس زیست شناسی آموزش دروس علوم اقتصادی
آموزش ریاضیات دانشگاهی ● آموزش های رایگان آموزش دروس مشترک دانشگاهی
زندگی نامه دانشمندان ایران و جهان

زندگینامه دیوکلس

در نیمه‌یدوم قرن چهارم قبل از میلاد، در شهر «کارسیتوس» واقع در جزیره‌ «ئوبوئه آ» کودکیتولد یافت که بعدها یکیاز پزشکان نامییونان شد. پدرش «آراکیداموس» نام داشت. او به سبک و سیاق دوران خود به مسافرت در یونان پرداخت. دیوکلس به تشریح علاقه داشت و از پیشگامان تشریح نظریبود. دیوکلس کتابیبه نام «ریزوتومیکرون» در مورد تشریح گیاهان نوشت و به نام گیاهان و مکانهایرویش آنها و نحوه‌یجمع آوریو خواص شان اشاره نمود و در مجموعه‌یسوم خود در باب گیاهان؛ نباتات سمیرا وصف کرد.

دیوکلس کتابیدر زمینه‌ی«بهداشت» نیز تدوین کرده است. عقیده‌یاو این بود که رعایت بهداشت باید به هدف نهاییافراد سالم تبدیل گردد. عناوین شانزده عدد از آثارش تا روزگار ما جاودانه مانده، ولیمتاسفانه هیچکدام بصورت کامل و دست نخورده دوام نیاورده اند.

در نزد یونانیان زیباییظاهر و باطن جهت نیل به مرحله‌ی‌ انسان کامل لازم بود و یگانه راه آن را حفظ بهداشت می‌دانستند. اولین برنامه رعایت بهداشت تن و روان را دیوکلس برایانسان طراحیکرد. گرچه به نظر میرسد که برنامه او خاص طبقه اعیان و ثروتمندان یونانیآن زمان بوده و ربطیبه ما ندارد، ولیبا مختصر تغییراتیمیتواند تا ابد بهترین روش حفظ تندرستیبرایبشر باقیبماند.

برنامه خاص بهداشتیکه دیوکلس برایگذراندن یک روز کامل، طراحیکرده به قرار زیر است :

باید صبح قبل از طلوع آفتاب از خواب برخاست و دست و رو و مو را شست و دندانها را پاکیزه کرد و لثه را با گرد پونه مالش داد و تمام بدن را از گردن تا قوزک پا روغن مالیکرد. آنگاه قبل از شروع کار روزانه، اندکیدر هوایآزاد گردش کرد. پیش از ظهر برایتمرینات ورزشیحتما باید سریبه ورزشگاه زد و پس از انجام آنها به استحمام و مالش بدن پرداخت. صبحانه که چند ساعت بعد از برخاستن از خواب صرف میشود، باید غذاییساده و سالم شامل نان و آشیرقیق و نیز برخیسبزیهایساده از قبیل کاهو و خیار و یا چیزهایدیگر باشد که به اقتضایفصل بدست میآیند. پیش از خوردن غذا، تشنگیباید با آب گوارا رفع شود و پس از غذا میتوان قدریشراب سفید که با آب مخلوط و با عسل شیرین شده باشد، آشامید. طبق معمول همه مناطق جنوبی، بعد از صبحانه (گرچه اولین غذایروز است، ولینزدیک ظهر و مانند ناهار ما صرف میشود)، بخصوص در روزهایگرم، باید در محلیخنک و سایه دار و آرام اندکیخوابید. بعد از خواب باید به قسمت دوم کار روزانه پرداخت و در تعقیب آن بار دیگر باید به ورزشگاه سریزد. مهمترین غذایروزانه که از میوه و سبزیو نان و گوشت یا ماهیتشکیل میشود باید هنگام شب و در تابستان هنگام غروب صرف شود. متعاقب غذا باید به گردش پرداخت و بعد از آن زود خوابید.

پیشنهاد می کنیم :  زندگینامه آپولونیوس

توجه کنید که این توصیه ها چهار صد سال قبل از میلاد گفته شده و چنانچه به دست آوردهاینوین پزشکینظریافکنیم، خواهیم دید که تایید خیلیاز این گفته ها بدنبال تحقیقات و مطالعات وسیعیبدست آمده اند. و بعید میدانم که اگر این توصیه ها در یک کتاب آسمانیمربوط به روزگار قدیم ذکر میشد، امروزه از آن به عنوان معجزه یاد نمیکردند.

دیوکلس به وحدت جسم و روان معتقد بود و به بهداشت جسمی(نظافت، تغذیه، پرورش اندام) و تفرج روحیتوجه می‌کرد. دیوکلس، کتابینیز به نام پدرش، آراکیداموس تألیف کرد. مردم آتن او را گرامیداشتند و لقب «بقراط ثانی» را به او دادند.

 

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
آموزش ICDL آموزش برنامه‌‌نویسی آموزش ریاضی عمومی ۱
آموزش اکسل Excel آموزش طراحی سایت آموزش ریاضی عمومی ۲
آموزش آفیس Office آموزش ساخت بازی موبایل آموزش مهارت های تند خوانی
آموزش تایپ ده انگشتی آموزش برنامه‌‌نویسی اندروید آموزش نرم افزارهای Adobe
آموزش مهارت برای بازار کار آموزش برنامه‌‌نویسی پروژه محور آموزش ارائه و طراحی اسلاید
آموزش زبان های خارجی آموزش راه‌اندازی و مدیریت سایت آموزش آمار و احتمال مهندسی
آموزش طراحی 3D و متحرک سازی آموزش طراحی و گرافیک کامپیوتری آموزش ساخت انیمیشن و تدوین فیلم
● استخدام در فرادرس ● آموزش های رایگان ● تبلیغات کلیکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 85 = 92

بستن