دروس مهندسی صنایع دروس رشته مدیریت آموزش رباتیک و الکترونیک
دروس آمار و داده کاوی دروس مهندسی برق آموزش برنامه نویسی
دروس مهندسی عمران دروس مهندسی کنترل آموزش طراحی وبسایت
دروس مهندسی معماری دروس مهندسی قدرت دروس مهندسی نرم افزار
دروس مهندسی مکانیک آموزش مجموعه آفیس آموزش برنامه نویسی اندروید
دروس مهندسی شیمی آموزش طراحی و گرافیک آموزش زبان های خارجی
دروس اقتصادی و مالی آموزش متلب و سیمیولینک آموزش انیمیشن سازی
آموزش های رایگان تبلیغات دیجیتال هوشمند استخدام در فرادرس
اخبار نظام مهندسی

دخالت افراد فاقد صلاحیت در صنعت ساختمان باید جرم تلقی شود

به گزارش روابط عمومی شورای مرکزی به نقل از ایسنا ، مهرداد خواجه‌پور شامگاه پنجشنبه ۱ تیردر جمع خبرنگاران گفت: ما نیازمند ایجاد یک مطالبه عمومی در جامعه برای ارتقاء کیفیت ساخت و سازها و ممانعت از ورود و دخالت افراد فاقد تخصص در صنعت ساختمان، در کشور هستیم و رسانه‌ها در این زمینه وظیفه سنگینی برعهده‌ دارند.
خواجه‌پور گفت: صنعت ساختمان در ابعاد مختلف دارای اهمیتی ویژه است، بنابراین نگاهی ویژه هم نیاز دارد؛ متاسفانه امروز در ایران ساختمان‌سازی با نگاه سرمایه‌ای دیده شده حال آنکه باید نگاه به این حوزه، نگاهی تخصصی باشد.
عضو کمیسیون استاندارد سازمان نظام مهندسی ایران داشتن نگاه سرمایه‌ای به صنعت ساختمان را عامل تنزل جایگاه تخصصی این صنعت و بسترساز ورود افراد دارای سرمایه و فاقد تخصص به این حوزه دانست.
خواجه‌پور گفت: ایران کشوری زلزله‌خیز محسوب می‌شود و به لحاظ تلفات انسانی در قرن بیستم رده چهارم جهان را به‌خود اختصاص داده است؛ در ایران هر ۱۰ سال شاهد یک زلزله بیش از ۶ ریشتری و هر دو روز یک زلزله ۴ ریشتری و بالاتر هستیم.
عضو و دبیر هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی استان فارس با اشاره به قرار داشتن در ایام سالروز وقوع زلزله منجیل و رودبار که ۳۵ هزار کشته برجای گذاشت، ضمن گرامی‌داشت یاد درگذشتگان آن حادثه، گفت: ما نیازمند تغییر دیدگاه مردم به صنعت ساختمان‌ هستیم و باید کیفیت بالای ساختمان‌سازی را به مطالبه عمومی تبدیل کنیم.
وی با بیان اینکه دستگاه قضائی در استان فارس تعاملی مطلوب با نظام مهندسی در تلاش برای ارتقاء کیفیت ساخت و سازها قرار دارد، یکی از مهمترین مباحث در ارتقاء کیفیت ساختمان‌ها را بالابردن توان علمی و دانش روز مهندسان دانست.
خواجه‌پور اعتقاد دارد که در نگاه تصمیم‌سازان بعضی از واحدهای دانشگاهی خصوصا در سطح دانشگاه‌های غیردولتی، رشته‌های مهندسی مسیری برای کسب درآمدهای بیشتر است نه آموزش نیروهای متخصص و دارای دانش و این دیدگاه منجر به دشواری‌هایی در رسیدن به سطح مناسبی از کیفیت در ساخت و سازها شده و می‌شود.
او تاکید دارد که امروزه به دلایل سیاسی و اجتماعی، در بعضی از مباحث مهندسی کوتاه آمده‌ایم، گفت: باید توجه کنیم که در بدترین حالت، خدمات مهندسی تنها ۵ درصد از کل هزینه ساختمان‌سازی را شامل می‌شود؛ هزینه‌ای که حتی کمتر از نورپردازی ساختمان‌های مرتفع است.
خواجه‌پور شورای شهر شیراز را در رسیدن به کیفیت ساخت و سازها همراه دانست و در عین‌حال تاکید کرد که شهرداری‌ها موظف هستند تمام وظایف مهندسان، ناظران و مالکان ساختمان‌ها را در زمان دریافت پروانه، به آنان گوشزد کنند.
عضو هیئت رئیسه نظام مهندسی فارس با اشاره به اینکه برای اولین بار نظام مهندسی فارس با اداره کل استاندارد فارس تفاهم‌نامه‌ای برای نظارت بر تولید، توزیع و مصرف مصالح ساختمانی استاندارد امضا و مبادله کرد، گفت: مشکل در بحث مصالح ساختمانی استاندارد این بود که علی‌رغم تمام اقدامات خوب اداره کل استاندارد، در جایی که باید با متخلفان برخورد می‌شد، به واسطه تبعات اجتماعی و سیاسی، برخورد لازم انجام نشده است.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + = 23

بستن